Wszystko na temat treningu brzucha

Przetoka odbytu – jak sobie radzić?

przetoka odbytu

Przetoka odbytu należy do grona chorób zapalnych, które utrudniają w sposób znaczny normalne funkcjonowanie. Przetoka to wąski kanał łączący światło odbytnicy ze skórą okolicy odbytu. Charakterystycznym objawem jest sączenie się treści ropnych. Nie powinno się tego bagatelizować, gdyż prawdopodobieństwo samowyleczenia jest niewielkie, a leczenie jest nieprzyjemne, ale nie bolesne. Lekarz, do którego udamy się z problemem powinien przede wszystkim upewnić się, że to rzeczywiście przetoka, i tym samym wykluczyć inne schorzenia okolicy odbytu.

Interwencja chirurga

Usuwanie przetoki odbywa się przy znieczuleniu  wymaga obecności chirurga. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, wówczas przetoka jest usuwana w całości. Czasem jej usytuowanie wymaga nacięcia i założenia specjalnej gumowej taśmy, na przykład gdy przetoka ulokowała się na mięśniu odpowiedzialnym za wydalanie stolca. Taśma ta jest wyjmowana po kilku tygodniach, gdy wszystko się odpowiednio zagoi. W tym przypadku pacjent musi wykazać się dużym poziomem cierpliwości, gdyż leczenie trochę potrwa. Niektórzy specjaliści decydują się na mniej pracochłonny sposób, który polega na wstrzyknięciu specjalnego preparatu do światła przetoki, co służy jej „zalepieniu”. Jednak zabieg ten może wymagać powtórzenia za jakiś czas.

Niezwykle ważnym aspektem walki z przetoką jest higiena okolic odbytu. Rana po usunięciu czy przecięciu przetoki jest ulokowana w miejscu narażonym na liczne bakterie zawarte w kale i moczu. Wskazane jest podmywanie się kilka razy dziennie letnią wodą.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *