Wszystko na temat treningu brzucha

WHO uznała osteoporozę za chorobę cywilizacyjną

osteoporoza w Polsce

Światowa Organizacja Zdrowia uznała osteoporozę za chorobę cywilizacyjną. Inaczej zrzeszotnienie kości, jest to choroba, w przebiegu której dochodzi do zaniku tkanki kostnej, co w konsekwencji doprowadza do częstych złamań. Choroba dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety.

Osteoporoza w Polsce

W Polsce aż 92 proc. kobiet po 40 roku życia ignoruje ten problem twierdząc, że ten problem ich nie dotyczy. Osteoporoza rozwija się bezobjawowo, jest chorobą przewlekłą. Szkielet kości w tym czasie „okradany” jest z zapasów wapnia, osteoporoza jest tzw. cichym złodziejem kości. Często pierwsze złamania nie zawsze są kojarzone z osteoporozą.

Profilaktyka i przeciwdziałanie niedoborom wapnia są bardzo ważne. Należy jak najwcześniej wprowadzić urozmaiconą dietę wzbogaconą w wapń. Z wiekiem przyswajanie wapnia jest utrudnione. Przy właściwej podaży witaminy D uzupełnienie niedoborów wapnia stanowi podstawę w profilaktyce i jest niezbędnym elementem leczenia osteoporozy (jeżeli występuje). Należy wzmocnić organizm poprzez aktywność fizyczną dopasowaną do możliwości i wieku. Sama dieta nie wystarcza i konieczne jest stosowanie odpowiednich preparatów.

Leczenie osteoporozy

W leczeniu osteoporozy stosuje się leki zmniejszające ryzyko złamań kości z kilku grup leków, które cechują się różnym działaniem i różną aktywnością w zależności od wieku, płci i innych czynników. Dobranie leku dla danego pacjenta, aby terapia przyniosła korzyść w leczeniu i była bezpieczna jest bardzo ważne. Najlepiej stosować leki o udowodnionej skuteczności w zapobieganiu złamaniom. Najczęściej występuje osteoporoza pierwotna, która jest konsekwencją starzenia się układu szkieletowego. Osteoporoza wtórna występuje rzadziej – jest wynikiem innych chorób i stosowania niektórych leków.

By: admin