Wszystko na temat treningu brzucha

Kolka nerkowa

kolka nerkowa

Czym jest kolka nerkowa? To jeden z głównych objawów występowania kamicy nerkowej. Kolka nerkowa jest zjawiskiem, przy którym mamy do czynienia z bardzo silnym bólem, który nie jest możliwy do zniwelowania za pomocą zwykłych środków przeciwbólowych. Na czym polega owo zjawisko?

Kiedy pojawia się kolka?

Kolka nerkowa pojawia się w momencie, w którym następuje bardzo duży wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych. Ów wzrost ciśnienia jest wynikiem zalegania w tym miejscu moczu. Bezpośrednią przyczyną owego zalegania moczu jest brak drożności moczowodu przez kamienie. Pierwszym objawem kolki nerkowej, a tym samym również kamicy nerkowej jest bardzo silne parcie na mocz. Jednocześnie nie ma możliwości oddania moczu, a jeśli nawet, to w niewielkich ilościach. Parcie na mocz może być bardzo bolesne. Oczywiście może pojawić się ból i w pewnym momencie na pewno się on pojawi. Jednocześnie też możemy mieć do czynienia z wystąpieniem nudności, wymiotów jak również z wzdęciami brzucha. Jeśli taki stan będzie trwał dłużej, to wówczas możemy mówić o wystąpieniu stanu zapalnego, a tym samym może wystąpić gorączka oraz wzrost ciśnienia tętniczego.

Jak zniwelować dolegliwości?

Aby móc nieco zniwelować dolegliwości, należy jak najszybciej przyjąć leki rozkurczowe oraz leki przeciwbólowe. Poza tym aby móc mówić o prawidłowej diagnostyce, należy wykonać stosowne badanie USG, które zobrazuje stan naszych nerek, naszych dróg moczowych. Leczenie kamicy nerkowej bardzo często sprowadza się do zastosowania odpowiednich leków, aczkolwiek w niektórych sytuacjach koniecznym do wykonania jest odpowiedni zabieg.

Zapobieganie atakom

Aby zapobiegać atakom kolki nerkowej, istotnym elementem jest stosowanie właściwej diety, w której istotną rolę odgrywa picie około dwóch litrów płynów każdego dnia, w tym głównie mowa jest o wodzie mineralnej niegazowanej. Każdy, kto miał do czynienia z kolką nerkową, na pewno będzie robił wszystko, aby w przyszłości móc uniknąć owej bardzo nieprzyjemnej sytuacji. Jest to nie tylko sytuacja nieprzyjemna, ale mocno obciążająca drogi moczowe.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *