Wszystko na temat treningu brzucha

Kraniostenoza – przyczyny i leczenie

Jak bardzo delikatny jest układ czaszkowy u dziecka nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Problem, gdy powodem jego zniekształceń są trudne do wyleczenia dolegliwości. Jedną z takich dolegliwości jest kraniostenoza, gdzie warto dowiedzieć się więcej nie tylko na temat samej choroby, ale i tego jak ważne w jej przypadku jest leczenie.

Kraniostenoza – im wcześniej zdiagnozowana, tym lepiej

Kraniostenoza przez specjalistów uznawana jest jako poważny stan chorobowy. Sama wada polega na zrośnięciu się szwów czaszkowych. Początek rozwoju choroby może nastąpić jeszcze w okresie płodowym. Często jednak diagnozowana jest w pierwszym okresie życia dziecka. Charakterystycznym, widocznym objawem dolegliwości jest deformacja czaszki. Zrośnięcie wyżej wymienionych szwów czaszkowych powoduje, ze mózg rozwija się w kierunku wolnym od ucisku. W przypadku kraniostenozy istotna jest szybka diagnoza, oraz jak najszybsze leczenie, które zwiększą możliwość prawidłowego rozwoju dziecka w późniejszym czasie. Diagnostyka kraniostenozy to m.in. badania ultrasonograficzne, czy badania dna oka.

Skuteczne leczenie – największą szansą

Leczenie kraniostenozy zazwyczaj wiąże się z koniecznością zabiegu chirurgicznego. Operacje przeprowadza się w różnych etapach życia niemowlaka. Po zabiegu chirurgicznym ważna jest ciągła kontrola w pierwszych latach życia. Regularnie więc przeprowadzane jest TK głowy. Następnie należy obserwować ogólny rozwój psychoruchowy dziecka, czy nie ma zaburzeń logopedycznych, oraz czy dziecko prawidłowo rozwija się intelektualnie i społecznie. W wielu przypadkach taka kontrola powoduje, że mimo problemu dziecko rozwija się całkowicie prawidłowo.

Poduszki ortopedyczne mogą tylko pomóc

Jak już wyżej zostało wspomniane kraniostenoza objawia się widoczną deformacją czaszki. Jak wiadomo główka małego dziecka jest niezwykle delikatna, a co najważniejsze – narażona na odkształcenia. W odpowiedzi na ten problem na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne dla niemowląt. Oczywiście same poduszki nie zlikwidują kraniostenozy, w znaczący sposób jednak mogą ułatwić rehabilitacje. Poduszki bowiem nie tylko zapobiegają odkształceniu się główki pod wpływem nacisku, ale i odciążają i chronią kręgosłup, dzięki czemu zachowuje swoją naturalną krzywiznę. Ułatwia to tym samym prawidłowy rozwój Twojego dziecka nawet w przypadku stwierdzonych dolegliwości.

By: Anna D.