Nowotwór może mieć bardzo różnorodne oblicze. Są rodzaje nowotworów, które występują częściej, ale są też takie, które występują stosunkowo rzadko. Między innymi można wskazać na nowotwory wargi. Tak naprawdę są osoby, które o tym rodzaju nowotworu nie słyszały i pewnie nigdy w życiu bezpośrednio się z nim nie zetkną. Najczęściej ten rodzaj nowotworu dotyczy mężczyzn w starszym wieku.
Nowotwór szyi i gardła
Zalicza się go nowotworów głowy oraz szyi. Rak wargi ma zasadniczo jedną konkretną przyczynę swojego występowania. Jest to palenie papierosów. Bardzo ważne jest to, aby szybko raka zdiagnozować, aby go wykryć, a w przypadku jego pojawienia się na wardze, jest to bardzo szybko możliwe do zrealizowania. Nowotwór wargi jest elementem, który umiejscawia się w widocznych miejscach, a tym samym niemalże od razu możemy mieć do czynienia z możliwością jego wykrycia, niemalże od razu mamy do czynienia z pewnymi objawami. Mówiąc o przyczynach występowania raka wargi, wskazano na papierosy, na ich palenie. Jednakże nie są to jedyne możliwości.
Przyczyny raka wargi
Rak wargi może również wystąpić na skutek połączenia palenia papierosów oraz picia alkoholu. Poza tym również można wskazać na zbyt mocne wystawianie się na działanie promieni słonecznych czy też na działanie promieni ultrafioletowych. Skoro mowa jest o tak oczywistych czynnikach powodujących raka wargi, to tym samym łatwo można wskazać także na profilaktykę mającą na celu ograniczenie możliwości wystąpienia tego rodzaju nowotworu. W jaki sposób jednak ów nowotwór się objawia? Na powierzchni wargi pojawi się mały guzek lub też może pojawić się pewne owrzodzenie. Takie objawy oczywiście mogą towarzyszyć także innym zjawiskom chorobowym, ale de facto w przypadku wystąpienia raka wargi, leczenie zachowawcze zupełnie nie będzie skuteczne. Jednym z momentów, w których ów rak wargi może zostać wykryty, jest rutynowa kontrola stomatologiczna. To kolejny z powodów do tego, aby na taką kontrolę co najmniej raz w roku się udać.
Jak szybko wykryć raka wargi
Osoby, u których rozwija się rak wargi, mogą także odczuwać drętwienie wargi oraz mrowienie w jej okolicach. Jedną z cech bardzo charakterystycznych dla nowotworu wargi jest także to, że rozwija się on bardzo powoli. To może powodować uśpienie czujności danej osoby. Jednakże jeśli zachowawcze leczenie nie przynosi żadnego skutku, to w takiej sytuacji nie należy owej sytuacji lekceważyć, ale zwrócić się do lekarza celem przeprowadzenia głębszej diagnostyki. Jeśli dodatkowo mamy do czynienia z osłabieniem, z pojawieniem się chrypki, z pojawieniem się gorączki, to tym bardziej istotne jest to, aby udać się do lekarza. Leczenie tego rodzaju nowotworu nie wyróżnia się od terapii innych nowotworów. Stosuje się tutaj w głównej mierze chemioterapię oraz radioterapię, które mają największą skuteczność. O zastosowanej metodzie decyduje oczywiście lekarz i jest to kwestia bardzo indywidualna.