Wszystko na temat treningu brzucha

Obsesja – objawy i leczenie

obsesja

Czasem możemy usłyszeć, iż ktoś ma obsesję na jakimś punkcie. Czasem nawet sami twierdzimy, że mamy obsesję na punkcie jakiejś pasji, rzeczy, ubrania, jedzenia, a może nawet na punkcie jakiejś osoby. W rzeczywistości jednak trudno przypuszczać, aby w rzeczywistości była to prawdziwa obsesja. Mówiąc bowiem o obsesji, będziemy wskazywać na zjawisko chorobowe, na zjawisko zaliczające się do grupy tych psychopatologicznych.

Obsesja przysłania nam cały świat

Jest to zjawisko, które przysłania człowiekowi cały świat, w wyniku którego człowiek chorobliwie skupia się tylko i wyłącznie na danej rzeczy, osobie. Inaczej rzecz ujmując będziemy wskazywać na obsesję wówczas, gdy człowiek będzie miał pewne natrętne myśli, wyobrażenia na dany temat. Nie zawsze obsesja będzie stanowić bezpośrednie zagrożenie dla osoby, która ją ma oraz dla otoczenia. Niemniej jednak w wielu przypadkach tak właśnie jest. Wedle prawidłowego nazewnictwa, obsesję można określić jako jeden z elementów towarzyszących nerwicy natręctw. Dana osoba, która ma ową obsesję, stale jest wewnętrznie przymuszana do pewnych myśli, co pewnych działań mimo iż nie mają one jakiegoś logicznego, racjonalnego uzasadnienia.

Obsesja dopada nas często w najmniej nieoczekiwanym momencie. Z całą pewnością wpływa na jej pojawienie się fakt, że żyjemy w realiach, które są niezwykle stresujące. Pogoń dnia codziennego, złe, szybkie odżywianie się, brak snu, odpoczynku i relaksu sprawiają, że obsesja narasta zupełnie bezobjawowo, aby w końcu uderzyć ze zdwojoną siłą. Niestety bardzo trudno wyleczyć się z obsesji. Może ona dotyczyć każdego obszaru naszego życia. Najczęściej jednak obsesja tyczy się stanu zdrowia. Pacjent wmawia sobie urojone choroby, boi się zachorowania, ucieka w leki a czasem w alkohol. Obsesja pogłębia się a nie leczona może być przyczyną powstania depresji.

Dlaczego towarzyszy nam obsesja?

Jeśli mówimy o obsesji, to jednocześnie też należy wskazać na pewne elementy, które będą jej towarzyszyć. Osoba mająca jakąkolwiek obsesję, będzie miała do czynienia ze stałym lękiem, ze stałym niepokojem. Tutaj wskażemy na bardzo dużą drobiazgowość, na skrupulatność, a zarazem także na pewną niepewność. Obsesja to stan, który wymaga pewnej diagnozy oraz podjęcia pewnego leczenia. Oczywiście podstawowym aspektem jest zdanie sobie sprawy z zaistnienia takiego problemu. Jeśli bowiem w mniemaniu osoby mającej pewne obsesje, nie ma problemu, to trudno jest cokolwiek leczyć, cokolwiek w tej kwestii zrobić. Jeśli jednak mamy do czynienia z obsesją na punkcie innej osoby, to jest to sytuacja, w której można mówić o pewnym zagrożeniu wolności i zdrowia tej osoby. W takiej sytuacji bowiem chorobliwa obsesja na punkcie drugiej osoby może prowadzić do jej nękania, do stalkingu oraz innych działań mających charakter przestępczy, prześladowczy.

Przyczyn występowania obsesji może być bardzo wiele, a tym samym nie można jednoznacznie powiedzieć, iż nastąpiła ona z tej czy też innej przyczyny. Każdy przypadek musi być tutaj rozpatrywany i rozpoznawany w sposób indywidualny. Tym zagadnieniem powinien zatem zająć się profesjonalista w tejże materii, aby nie pomylić obsesji ze zwykłym zachowaniem nasiąkniętym pewnymi emocjami. Zastanówmy się, jak wygląda nasze życie, czy zawsze dążymy do tego co musimy osiągnąć, czy też często gonimy za tym, co jest nam zbędne? Zdrowy tryb życia uchroni nas przed trudnymi zaburzeniami. Nie będziemy koncentrować się na obsesji, jeżeli właściwie zadbamy o stan naszego zdrowia, a co za tym idzie także otrzymamy fachową pomoc lekarską. Warto także mieć zaufanego przyjaciela, który zrozumie nasze objawy, strach i wątpliwości.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *