Wszystko na temat treningu brzucha

Tradycyjne i elektroniczne stopery sportowe

Tradycyjne i elektroniczne stopery sportowe

Stopery analogowe są urządzeniami, które być może znane nam są już tylko z opowieści, z fotografii. We współczesnym sporcie w głównej mierze używany jest sprzęt elektroniczny. To naturalne, ponieważ odznacza się on większą dokładnością dokonywanego pomiaru, co w zawodach sportowych ma znaczenie kolosalne. Analogowe stopery sportowe mogą dzisiaj stanowić pewną ozdobę w salonach, kuchniach, innych pomieszczeniach. Niemniej jednak w niektórych zawodach szkolnych, sportowych lokalnych można się zetknąć jeszcze z pomiarem czasu właśnie przy pomocy starych, wysłużonych stoperów analogowych. Dokładność pomiaru w ich przypadku zależy w głównej mierze od spostrzegawczości osoby mierzącej czas, chociaż przecież stawka w takich zawodach pozwala na pewne niedokładności.

Jak wygląda analogowy stoper?

Swoim wyglądem analogowy stoper przypomina nieco zegarek. Dokładność pomiaru nie jest duża, gdyż wynosi ona 0,1 sekundy. W profesjonalnych zawodach sportowych taka dokładność jest nie do przyjęcia. W analogowych stoperach nie mamy do czynienia z wieloma funkcjami. Opieramy się bowiem na takich funkcjach- przyciskach jak start, stop oraz pauza.

Wyparte przez nowoczesność

Dzisiaj tradycyjne analogowe stopery to przeżytek, ozdoba, wspomnienie. Dzisiaj mamy do czynienia z elektronicznym pomiarem czasu, z elektronicznymi stoperami. Mogą one przybrać formę:

  • – tablicy sportowej o zróżnicowanej wielkości
  • – aplikacji telefonicznej, komputerowej, która jest bardzo prosta w obsłudze

Elektronika wyparła to, co jest analogowe nie tylko z uwagi na to, że jest ona łatwiejsza w obsłudze. Odnosząc się bowiem do współczesnego sportu, należy zwrócić uwagę na to, że bardzo dużą rolę odgrywają w nim finanse. Skoro tak, to tym samym dokładność dokonywanych pomiarów staje się czymś kluczowym. Elektroniczne stopery są znacząco bardziej dokładne od tych analogowych. Możliwość uzyskania dokładności liczonej w tysięcznych sekundy, bezbłędnie pozwala na rozstrzygnięcie wyniku sportowego.

Elektroniczny pomiar czasu

Elektronika pozwala na precyzyjne określenie tego, kto pierwszy minął linię mety i czy mieliśmy do czynienia z poprawieniem wyniku rekordowego. Tym samym trudno jest wyobrazić sobie, by ktokolwiek mógł sięgać jeszcze po tradycyjne metody pomiaru czasu na zawodach sportowych. Elektroniczny pomiar czasu jest o tyle łatwiejszy, że stopery w postaci aplikacji komputerowej są zainstalowane w każdym smart fonie oraz telefonie komórkowym. Analogowy stoper pozostaje już tylko pewną ozdobą i gadżetem przypominającym przeszłość.

By: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *