Wszystko na temat treningu brzucha

Wyniki badań krwi – co warto wiedzieć?

krew

Badaj krew, a poznasz stan własnego zdrowia

Czym jest krew? Czerwonym płynem w żyłach człowieka. Składa się z krwinek czerwonych, białych oraz osocza, czyli plazmy. Krwinki czerwone transportują tlen do całego organizmu, do jego wszystkich komórek. Krwinki czerwone są strażnikiem organizmu broniącym go przed stanami zapalnymi oraz infekcjami. Osocze jest płynem i zawiera białka, które odprowadzają produkty przemiany materii do wątroby, nerek i płuc. Krew jest ciągle wymieniana, nie jest to ten sam płyn, dlatego tak ważne jest regularne badanie krwi. Takie badania można zamówić samodzielnie, można dostać na nie skierowanie od specjalisty, który podejrzewa, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Badanie krwi niejednej osobie uratowało życie, skłaniając ją do leczenia schorzeń i powrotu do optymalnego stanu zdrowia. Oddawanie krwi nie uzależnia, ale osoby mające dobry stan zdrowia, które ukończyły 18 lat, a nie przekroczyły 65 roku życia mogą cztery razy w roku oddać 450 ml krwi, czyniąc z niej cenny dar życia.

Dlaczego wykonuje się badania krwi?

Nawet, gdy jesteś mistrzem sportowym, regularne badania są niezbędne. Badania krwi należą do badań rutynowych. Wyniki badań krwi pokazują czy człowiek jest zdrowy, czy też nie. Takie badania należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Rezultaty badań bardzo dobrze odczyta lekarz specjalista, który w sposób przystępny przedstawi je pacjentowi, w razie potrzeby ustali procedury leczenia dolegliwości. Jeśli badania nie znajdą jego aprobaty, zleci ich powtórzenie. Niektóre organy ciała takie, jak wątroba, nerki, płuca są stacjami przetwarzającymi, rodzajem systemów operacyjnych.

Badania krwi pokazują, czy w organizmie nie ma stanów zapalnych, czy organy ciała pracują właściwie. Normy badań są ustalane dla każdej osoby indywidualnie, po przebadaniu całej populacji. To, co jest „normalne” dla każdego pacjenta, zostaje określone przez lekarza. Podczas badania krwi bada się profil lipidowy, czyli stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Profil taki jest miarodajny i pozwala oznaczyć pełne stężenie cholesterolu we krwi. To badanie pozwala także określić trójglicerydy. Profil lipidowy należy wykonać już po ukończeniu 20 roku życia. Badanie krwi pozwala także sprawdzić metabolizm. Wyniki badań krwi ocenia laborant, ale ostateczną analizę wykonuje lekarz ogólny. Pełne badanie krwi skupia się na zdrowiu danego pacjenta i jego opisie oraz analizie czerwonych krwinek i białych krwinek, czyli czerwonych i białych ciałek krwi.

Dzięki temu testowi diagnozowane są infekcje oraz alergie, potencjalne choroby takie, jak anemia czy białaczka. Ludzki organizm wytwarza więcej białych krwinek, gdy w organizmie jest infekcja lub pojawiła się reakcja alergiczna. Jest pięć typów białych krwinek. Czerwone krwinki są istotne, nadmiar tego rodzaju krwinek świadczy o odwodnieniu, problemach z nerkami lub chorobach serca. Niski poziom czerwonych ciałek krwi wskazuje na anemię, niedożywienie, uszkodzenie kości lub problemy z nerkami. Warto pamiętać, że nikotyna uszkadza czerwone krwinki.

Czym jest tajemnicza hemoglobina?

Hemoglobina jest proteiną występującą w czerwonych ciałkach krwi i przenosi ona tlen, dlatego jest tak istotna dla zdrowia organizmu. Hematokryty pokazują ile krwi zużywają czerwone krwinki, określają prawidłową liczbę takich krwinek we krwi. Niedobór witaminy B12 lub anemia mogą wskazywać na to, że we krwi jest nadmierna ilość czerwonych krwinek. Poziom hemoglobiny we krwi człowieka uzależniony jest od wieku oraz płci osoby badanej. Kobiety mają niższy poziom hemoglobiny z uwagi na comiesięczne krwawienia. Normy hemoglobiny we krwi są następujące:

* kobiety: 11,5 – 16,0 g/dl (7,2 – 10,0 mmol/l);

* mężczyźni: 12,5 – 18,0 g/dl (7,8 – 11,3 mmol/l);

* noworodki: 14,2 – 19,6 g/dl (8,8 – 12,2 mmol/l).

Jakie są rodzaje badań krwi?

W Polsce wykonywane są następujące badania krwi:

  • morfologia oceniająca wszystkie komórki krwi, czyli krwinki białe, czerwone, płytki krwi. Pozwala zdiagnozować szerokie spektrum chorób.

  • OB pozwala odkryć stany zapalne.

  • Badanie glukozy umożliwia wykrycie cukrzycy.

  • APTT i PT sprawdzają krzepnięcie krwi i wykrywają zaburzenia.

  • Fibrynogen określa krzepnięcie i jest markerem stanów zapalnych.

  • Badanie elektrolitów określa zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej, czyli wykrywa m.in. choroby nerek oraz serca.

  • Lipidogram jest badaniem w kiernku miażdżycy.

  • Próby wątrobowe oceniają stan wątroby.

  • Amylaza znamionuje ewentualne choroby trzustki.

  • Ferrytyna jest badaniem poziomu żelaza w organizmie.

  • Wapń i fosfor przekładają się na określenie stanu kości danej osoby.

  • Badanie poziomu magnezu oznacza ewentualne zaburzenia działania serca.

  • IgE jest badaniem określającym skłonność do pojawienia się alergii.

  • Badanie ogólne moczu wykrywa choroby nerek i zakażenia układu moczowo-płciowego.

    Podsumowując, badanie krwi, mimo że jest tak łatwe i podstawowe, pozwala wykryć wiele chorób i dbać o zdrowie. Nie jest bolesne, można je wykonać nieodpłatnie i szybko. Dlatego otrzymując skierowanie od lekarza na takie badanie koniecznie należy się na nie wybrać. Dla spokoju własnego ducha.

By: admin