wzrok to jeden z najważniejszych dla nas zmysłów, dlatego wraz z upływem lat należy się szczególnie o niego troszczyć. Z biegiem czasu ostrość widzenie pogarsza się, a wpływ na to ma szereg różnych czynników. Nie należy czekać aż wzrok pogorszy się, o wiele lepiej zapobiegać temu i utrzymywać wzrok w doskonałej kondycji.
Dlaczego wzrok pogarsza się?
Wraz z wiekiem, oko człowieka traci zdolność widzenia przedmiotów, które to znajdują się w różnych odległościach. Dzieje się tak dlatego, że stopniowo twardnieje soczewka, zmniejsza się jej gęstość, a także elastyczność.
Takie zmiany rozpoczynają się już po 30–stym roku życia i wpływ na nie mają zarówno czynniki biologiczne, jak i nasz tryb życia. Jeżeli prowadzimy niewłaściwą dietę, brak nam witamin i minerałów, które wspierają oczy, może dojść do przedwcześnie pogarszającego się widzenia. Konieczne stają się więc regularne wizyty u okulisty, a także doskonale dobrany jadłospis i suplementy.
Jakie choroby mogą zaatakować nasz wzrok?
Najczęstszą chorobą wzroku jest prezbiopia. Jeżeli borykamy się z nią tracimy zdolność widzenia przedmiotów położonych blisko, lub też czytania drobnego druku. Zaburzenie to znacząco wpływa na komfort naszego widzenia, jednakże jest naturalnym procesem, który trudno leczyć, dlatego właściwie należy mu zapobiegać.
Problem widzenia może dotyczyć również jaskry. Początkowo przebiega bezobjawowo, lecz później pojawia się światłowstręt, łzawienie oczu, pękanie naczynek krwionośnych. Nieleczona jaskra może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.