Wszystko na temat treningu brzucha

Antybiotyk to ostateczność

antybiotyki

Statystyki w Polsce wciąż pokazują niepokojące dane. Okazuje się, że statystyczny polak, zażywa zbyt wielką ilość antybiotyków. W aptekach każdego roku wydaje się ponad 600 milionów leków na bazie antybiotyków. Niestety nasza wiedza na ten temat jest wciąż zbyt niska.

Ludzie twierdzą, że antybiotyki są idealne aby leczyć zarówno choroby bakteryjne i wirusowe. Niestety nie zdają sobie sprawy, z ich szkodliwego działania. Nadgorliwy lekarz zbyt często przepisuje dawkę antybiotyku, chociaż w zasadzie nie zawsze jest on potrzebny.

Jak działają antybiotyki na organizm

Najczęściej wizyta u lekarza kończy się podaniem antybiotyku, bez zlecenia dodatkowych badań, takich jak morfologia krwi, mocz, bądź wymaz z gardła i nosa. Tym samym lekarz przepisuje antybiotyk nie mając pewności, czy jest to choroba na tle infekcyjnym, czy też bakteryjnym. Zażywanie nieprawidłowych leków, nie tylko nie przynosi korzyści, nie leczy, ale wręcz niszczy dobre drobnoustroje w organizmie, które odpowiadają za nasze zdrowie i samopoczucie.

Medycyna traci kontrolę nad leczeniem pacjentów

Nadmierne spożywanie antybiotyków sprawia, że nasz organizm, a przede wszystkim wirusy i bakterie uodparniają się na jego działanie. Tym samym, jeżeli mamy do czynienia z poważną chorobą, wówczas antybiotyk po prostu nie zadziała. Aby zmutowane bakterie mogły zostać poddane prawidłowemu leczeniu, musi minąć około dziesięciu lat. W Unii Europejskiej wprowadzono specjalną akcję edukacyjną, wedle, której ostrzega się lekarzy i pacjentów przed szkodliwym działaniem antybiotyków.

W Polsce istnieje Narodowy Program Ochrony Antybiotyków. 18 listopada ustanowiono dniem Wiedzy o Antybiotykach. Funkcjonuje on od 2008 roku.

Następstwa stosowania antybiotyków

Pomimo, że nowoczesna medycyna zapewnia pacjenta, że antybiotyki są bezpieczne dla zdrowia i poddawane długim badaniom klinicznym warto mieć własną wiedzę na ten temat. Zanim zaczniemy antybiotykoterapię sprawdźmy, jakich skutków ubocznych możemy się spodziewać.

Najczęściej odnotowuje się:

  • Biegunkę poantybiotykową
  • Mdłości, wymioty
  • Zniszczenie bakterii przyjaznych, które znajdują się w jelitach
  • Gorączka
  • Bóle mięśni i stawów
  • Osłabienie odporności organizmu
  • Wstrząs anafilaktyczny

Najbardziej niebezpieczny jest wstrząs anafilaktyczny, który spowodowany jest reakcją alergiczną i występuje po zażyciu penicyliny.

Przyjmując antybiotyki warto wiedzieć, że nie wolno łączyć ich z innymi lekami. Wyjątkiem jest tutaj witamina C. Nie należy popijać również antybiotyku mlekiem, ponieważ w ten sposób zmniejszamy jego skuteczność. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, natychmiast przerwij stosowanie leku.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *