Wszystko na temat treningu brzucha

Choroba niedokrwienna serca

serce

Serce jest organem w ciele człowieka, który w dobie współczesnej jest bardzo mocno narażony na różnego rodzaju negatywne czynniki. Stres, niewłaściwa dieta, zanieczyszczenie powietrza, brak wystarczającej ilości snu czy też brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej to elementy, które bardzo negatywnie wpływają na funkcjonowanie ludzkiego serca jak również są one bardzo mocno nasilone. Możemy mówić o bardzo wielu różnych schorzeniach związanych z sercem oraz z układem krążenia. Jednym z takich schorzeń jest choroba niedokrwienna serca. Inaczej rzecz ujmując możemy tutaj mówić o chorobie wieńcowej.

Objawy choroby więcowej

Podstawowym objawem choroby wieńcowej jest dosyć charakterystyczny ból pojawiający się w klatce piersiowej. Jednakże w pewnej ilości przypadków możemy mówić o zamaskowaniu objawów owego schorzenia. Jest to wówczas bardzo groźne dla konkretnego człowieka, ponieważ może dojść nawet do nagłego zgonu pacjenta. W takiej sytuacji mówi się zazwyczaj o występowaniu masek dławicy piersiowej. Jak sama nazwa wskazuje, owa choroba wynika ze zbyt małej ilości krwi docierającej do serca. Jednocześnie ma to przełożenie na zbyt małą ilość tlenu, która do mięśnia sercowego dociera.

Ból w klatce piersiowej

Jak już wspomniano, najbardziej widocznym objawem wskazującym na wystąpienie choroby wieńcowej serca jest ból pojawiający się w klatce piersiowej. Jest to ból, który nazywany jest dławicowym. Wynika to z faktu, iż człowiek ma wrażenie gniecenia w klatce piersiowej, jest on rozrywający oraz piekący. Ból jest zlokalizowany w obrębie mostka, a dokładnie to za mostkiem, przy czym może on promieniować aż do szyi. W niektórych przypadkach również ów ból może być umiejscowiony w nadbrzuszu. Ból związany z chorobą niedokrwienną serca jest związany bezpośrednio ze stresem, może pojawiać się w trakcie napięcia stresowego. Poza tym bardzo często pojawia się on w trakcie spożywania posiłków lub też w trakcie wzmożonego wysiłku. Choroba niedokrwienna serca bardzo często ma związek z odkładaniem się blaszek miażdżycowych w tętnicach. Tym samym następuje zwężenie światła naczyń krwionośnych.

Inne przyczyny niedokrwienia serca

Poza tym również można mówić o nieco innych przyczynach występowania choroby niedokrwiennej. Można do nich między innymi zaliczyć takie elementy jak chociażby reumatoidalne zapalenie stawów, kiła, guzkowe zapalenie tętnic, toczeń układowy czy też skrobiawica. Jen docześnie też można tutaj wskazać na infekcyjne zapalenie wsierdzia. W dobie współczesnej mamy do czynienia z coraz większą ilością przypadków wystąpienia owej choroby. Styl życia współczesnego człowieka, a w głównej mierze jakość spożywanych posiłków oraz stres to główne elementy przyczyniające się do rozwoju tejże choroby oraz zwiększenie zagrożenia wystąpieniem innego rodzaju chorób mięśnia sercowego oraz układu krążenia.

Objawów choroby niedokrwiennej serca nie należy lekceważyć. Niemniej jednak znacznie lepszym rozwiązaniem jest oczywiście nie dopuścić do sytuacji, w której taka choroba dotknie daną osobę. Dzięki zmianie diety na bardziej korzystną, dzięki unikaniu stresu, dzięki poświęceniu większej ilości czasu na aktywność fizyczną można znacznie lepiej zadbać nie tylko o lepsze samopoczucie, ale po prostu o własne zdrowie.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *