Wszystko na temat treningu brzucha

Białko serwatkowe czy też może kazeina?

odżywki

Białka stosowane przez sportowców mogą mieć bardzo zróżnicowaną formę. Zasadniczo mówi się słusznie, że odżywki wytwarzane na bazie białka są podstawą, aczkolwiek oczywiście tychże odżywek mamy dostępnych na rynku bardzo wiele. W tym miejscu chcemy w sposób szczególny przyjrzeć się dwom rodzajom odżywek białkowych, a mianowicie chodzi nam o białko serwatkowe oraz o białko kazeinowe. Na pewno oba te rodzaje białka, oba rodzaje odżywek białkowych należy zaliczyć do tych najbardziej popularnych, po które sięga bardzo wiele osób, po które sięga bardzo wielu sportowców zawodowych i amatorów.

Co wybrać?

My w tym miejscu od razu rozwiejemy wszelkie wątpliwości i podkreślimy to, że zarówno białko serwatkowe jak i białko kazeinowe należą do odżywek, po które warto sięgać i tak naprawdę nie można któregoś z tych rodzajów białka postawić przed drugim. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Białko serwatkowe ma zupełnie inne zastosowanie niż białko kazeinowe i tak naprawdę to możemy z powodzeniem stosować nawet oba rodzaje białka. W jaki zatem sposób działa białko serwatkowe, a w jaki sposób działa białko kazeinowe? Przede wszystkim różnica pomiędzy nimi polega na czasie wchłaniania.

Białko serwatkowe

Białko serwatkowe posiada dosyć krótki czas wchłaniania, a więc z pewnością będzie to produkt doskonale nadający się do zastosowania chociażby po treningu, aby móc uzupełnić niezbędną dawkę aminokwasów, aby utrwalić pracę wykonaną na treningu. W przypadku białka kazeinowego sytuacja jest zupełnie inna. Tutaj mamy do czynienia z produktem, którego czas wchłaniania jest znacząco dłuższy. Jest to zatem produkt, jest to zatem odżywka sportowa, odżywka białkowa, którą z powodzeniem możemy zażyć chociażby wówczas, gdy potrzebujemy owej dawki aminokwasów w dłuższym czasie. Dobrym przykładem będzie nasz sen. Przyjęcie białka kazeinowego przed snem to bardzo dobry pomysł pozwalający nam otrzymać dawkę aminokwasów egzogennych przez cały sen. Jak więc widać, nie można porównywać ze sobą białka serwatkowego oraz kazeinowego, bo to całkiem inne produkty.

By: Bartek M.