Cukrzyca, niezależnie od tego, o którym jej stopniu mówimy, jest bardzo groźną, nieuleczalną chorobą. Jest to schorzenie, które zagraża życiu pacjenta, a więc tym samym, aby ograniczyć jej rozwój, koniecznym jest podjęcie stosownych działań. Można powiedzieć, że działania te są bardzo rozległe i tym samym wymagają od osoby chorej bardzo wiele wyrzeczeń. My w tym miejscu jednakże nie będziemy wskazywali na wszystkie te wyrzeczenia, ale będziemy chcieli się skupić na jednym z najważniejszych aspektów, a mianowicie na diecie osób chorych na cukrzycę. Dieta ta jest bardzo rygorystyczna i musi być bezwzględnie przestrzegana, jeżeli chory nie chce pogłębienia się cukrzycy.
Dieta diabetyka
Nie będziemy się skupiać na wszystkich aspektach diety diabetyka, ale chcemy w sposób szczególny wskazać na jeden ze składników pokarmowych, a mianowicie na białko. W przypadku każdego człowieka białko jest tym składnikiem pokarmowym, który musi być dostarczany każdego dnia bez żadnego wyjątku, ale jak to wygląda w przypadku diabetyków? Tutaj również mamy do czynienia z bardzo szczególnymi wskaźnikami, z bardzo szczególnymi wskazaniami. Białko w diecie osób cierpiących na cukrzycę nie jest najważniejszym ze składników pokarmowych, ale na pewno jest jednym z ważnych. Udział białka w przemianach energetycznych zachodzących w organizmie powinien tutaj wynieść od 12 do 15%. Bardzo ważnym aspektem jest to, aby ilość spożywanego białka zwierzęcego była w przybliżeniu równa ilości białka pochodzenia roślinnego. Jeżeli mamy do czynienia z osobą, u której cukrzyca typu II nie jest wyrównana, to wówczas w przypadku takiej osoby mamy do czynienia z nieco większym, z nieco wyższym zapotrzebowaniem na białko niż ma to miejsce w odniesieniu do osób z ustabilizowaną, z wyrównaną cukrzycą typu II.
Ile można spożywać białka?
Oczywiście ilość białka spożywanego nie może w żadnym przypadku przekroczyć ilości zalecanej w ogólnych wytycznych dla osób borykających się z problemem cukrzycy. Jeśli chodzi o konkretne produkty zawierające białko, polecane diabetykom, to możemy w tym miejscu wymienić chociażby chude mięso, drób, chude ryby, chude wędliny, chudy twaróg, kefiry, jogurty, białko jaja czy też mleko. Spośród produktów zawierających białko pochodzenia roślinnego zaleca się spożywanie takich produktów jak chociażby fasola, groch czy też soja. Poza tym pewne ilości białka pochodzenia roślinnego znajduje się także w innych produktach spożywczych, jak chociażby w kaszach, a makaronie, w ryżu oraz w pieczywie. O tych produktach diabetycy powinni pamiętać w sposób bardzo szczególny.