Zapach goździków z pewnością unosi się w nie jednym domu podczas świąt. Dodawane są do różnych dań, deserów czy też piwa! Ale jakie posiadają właściwości, które powinny nas zastanowić? Jak wpływają na stan naszego zdrowia? Mają one szerokie zastosowanie, zarówno w kuchni jak i w lecznictwie. Posiadają właściwości znieczulające oraz odświeżające.
Idealna przyprawa
Właściwości goździków, jako przyprawy są znane już od ponad dwóch tysięcy lat. Wtedy to były wykorzystywane w starożytnych Chinach. Zawiera eugenole, które zmniejszają aktywność enzymów, wywołujących stany zapalne, jak również hamują rozwój choroby nowotworowej oraz infekcji drożdżowych. Dodatkowo znieczula ból. Jest to dobry środek na bóle głowy, zęba lub na jakieś miejsce, w którym odczuwamy ból. Goździki wpływają także na produkcję insuliny, a potem przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu. Olej z goździków przyczynia się do zmniejszenia szansy na zawał! Ponadto są one bardzo dobrym lekarstwem na różnego rodzaju przeziębienia, na które jesteśmy narażeni bardzo często.
Warto wybrać goździki
Wpływają na szybsze ustąpienie przeziębienia, grypy, udrażniają zatkany nos oraz łagodzą ból gardła oraz kaszel. Można pić herbatę z goździkami bądź też grzaniec z ich udziałem oraz pomarańczą. Ssanie goździków niweluje również brzydki zapach z ust! Jest to świetne rozwiązanie szczególnie, gdy jedliśmy czosnek bądź cebulę. Są one także naturalnym afrodyzjakiem! Jak już wcześniej było mówione, są używane również w kuchni i dodawane do wielu potraw, m.in. pasują do marynowanej dziczyzny, wołowiny, baraniny, nadają się do kompotów, grzanego wina.