Wszystko na temat treningu brzucha

Kontuzje

kobieta trenuje

Prawdopodobnie każdy amator sportów siłowych jak również świeżo opieczone mamy żyją w przekonaniu że więcej ćwiczeń daje proporcjonalnie większe efekty. Niestety tak kolorowo nie jest, wszystkie profity pochodzące z treningu na siłowni uzależnione są od naszych zdolności regeneracyjnych – jeżeli ciało regeneruje się znakomicie, równie znakomite są przyrosty masy mięśniowej czy siły. Jeżeli jednak naszej regeneracji coś zakłóca, np wprowadzenie nadprogramowych sesji treningowych, nasz rozwój jest ograniczony a w niektórych przypadkach dochodzi do nielubianych przez nas spadków.

Nadmiar treningu dla kobiet w ciąży wpływa na nasze mięśnie następująco: włókna mięśniowe nie mają czasu się zregenerować, są cały czas napięte, uszkodzone – człowiek odczuwa tzw zakwasy, nieregenerowane mikrourazy prowadzą do poważniejszych urazów, co potencjalnie może nas wykluczyć z ćwiczeń siłowych na bardzo długi czas. Najczęstszymi kontuzjami są kontuzje barku, który jest zazwyczaj bombardowany ćwiczeniami z nieodpowiednio ciężkim obciążeniem.

Oprócz mięśni, uszkodzić można także stawy, których wytrzymałość odgrywa kluczową role podczas wykonywania ciężkich ćwiczeń złożonych, tak bardzo przez nas uwielbianych. Oprócz kontuzji, można się nabawić także rożnych stanów zapalnych, osobiście doświadczyłem zapalenia mięśnia, spowodowanego przetrenowaniem – nie jest to miła sprawa, gdyż odczuwa się ból przy najmniejszej próbie użycia uszkodzonego mięśnia, a leczenie i rehabilitacja wyklucza możliwość podjęcia treningu na bardzo długo. Brak siłowni jest równoznaczny z spadkiem masy mięśniowej i przyrostem masy tłuszczowej.

Należy również wspomnieć że ból trzymający kilka tygodni jest co najmniej nieznośny. Dlatego zachęcam wszystkich mamom do cierpliwego treningu, rozumiem że lato zbliża się dużymi krokami, ale trzeba też pamiętać że nasze zdrowie jest wartością nadrzędną!

Wpis powstał przy współpracy z portalem dla kobiet w ciąży.

By: Bartek M.