Wszystko na temat treningu brzucha

Kuszący doping w świecie sportu. Jak się mu oprzeć?

doping w sporcie. czy warto? jak się uchronić?

Świat suplementów diety jest bardzo rozległy. Cały czas opracowywane są nowe połączenia, środki i receptury, aby były one jeszcze skuteczniejsze. Na rynku mamy dostępnych bardzo wiele środków, które bez wątpienia mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. Tyczy się to nie tylko przeciętnych zjadaczy chleba, lecz również sportowców. To osoby o stałym podwyższonym wysiłku fizycznym najczęściej biorą różnego rodzaju suplementy aby wspomóc swój organizm w cięższej niż normalna sytuacji.

Nie tylko witaminki

Jednakże oprócz tych produktów, które są jak najbardziej pozytywne, które mogą przyczynić się do zwiększenia dobrych efektów treningowych, mamy szereg takich środków, które są uznawane za środki dopingujące, a tym samym są oczywiście w świecie sportu zabronione. W tym miejscu nie chcemy jednak pytać o przyzwolenie na ich stosowanie, a raczej o ich wpływ na zdrowie sportowca, o bezpieczeństwo ich stosowania. Nie ulega, bowiem wątpliwości, że środki dopingujące, zwane nieco pieszczotliwie przez niektóre osoby suplementami diety dla sportowców, to produkty, które mają na celu bardzo szybko podnieść możliwości sportowe. Jaki jest ich wpływ na zdrowie sportowców?

Wpływ dopingu na zdrowie sportowca

Środków takich na rynku mamy bardzo wiele i każdy z nich ma nieco inne działanie. Można jednak jak najbardziej powiedzieć, że wszystkie produkty znajdujące się w tej kategorii, to środki, co do których bezpieczeństwa stosowania nie można mieć żadnej gwarancji. Są to przede wszystkim sterydy anaboliczne, lecz nie tylko. Nie można zatem powiedzieć, że ich stosowanie daje nam jakikolwiek pozytywny efekt, nie można powiedzieć, że ich stosowanie jest pozytywne dla zdrowia. Można jednakże powiedzieć, że stosowanie takich odżywek i środków dopingujących jest skrajną nieodpowiedzialnością, że nie tylko wyklucza ze środowiska sportowego, ale nadto jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Doping na dłuższą metę

Musimy jasno zaznaczyć, że na krótką metę można dzięki tym środkom uzyskać bardzo dobre wyniki sportowe, ale z drugiej strony można również negatywnie wpłynąć na różne aspekty swojego zdrowia. Sterydy mobilizują układ hormonalny człowieka, jednak potrafią go również przeciążyć. Być może w niedługim czasie, a być może dopiero za kilkadziesiąt lat od stosowania określonych środków dopingujących, może się okazać, że mają one bardzo negatywny wpływ, że mogą one przyczynić się do rozwoju różnych groźnych chorób, w tym również tych nowotworowych. Zatem na pewno nie możemy mówić o tym, że środki dopingujące w jakikolwiek sposób mogą być postrzegane pozytywnie.

Działania antydopingowe w Polsce

Zakład Badań Antydopingowych, będący jednostką strukturalną Instytutu Sportu, jest obecnie jedyną placówką w Polsce posiadającą akredytację Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Zgodnie z wymogami akredytacyjnymi laboratorium powinno dążyć do Rozszerzania programu walki z dopingiem w sporcie, zarówno w kierunku doskonalenia metod wykrywania dopingu klasycznego, jak również dopingu krwią oraz dopingu genetycznego. Realizacja tych zadań wymaga prowadzenia interdyscyplinarnych badań naukowych i systematycznego odnawiania aparatury analityczno-pomiarowej. Duże znaczenie ma stabilizacja kadr naukowych w Zakładzie i podnoszenie ich kwalifikacji.

Źródła:

Wpis powstał przy współpracy z serwisem nadiecie.wroclaw.pl. Informacje o planach walki z dopingiem w sporcie pochodzą z dokumentu „Strategia rozwoju sportu w Polsce do roku 2015” opracowanego przez Ministerstwo Sportu.

By: admin