Wszystko na temat treningu brzucha

O gospodarce, paliwie i oleju

Wielu z nas narzeka na wysokie ceny paliw. Mimo iż w ostatnim czasie ceny paliw spadają, dalej dla wielu utrzymują się na zbyt wysokim poziomie. Wysokie ceny paliw niezbyt dobrze wpływają na gospodarkę kraju. Wiele zależy m.in. od kursu dolara w stosunku do złotego, ponieważ rafinerie skupują ropę właśnie w tej walucie. Duży wpływ na cenę paliw ma również cena baryłki ropy na giełdzie.

Stacje benzynowe, niestety, mogą jedynie w niewielkim stopniu regulować cenę paliwa. Na koszty wpływają wyżej wymienione czynniki, a także obciążenia podatkowe naszego państwa. Sam podatek VAT, a także opłata akcyzowa, to ponad połowa ceny benzyny. Biorąc pod uwagę te czynniki, dla producentów opłacalna jest hurtowa sprzedaż paliw.

Zajmują się tym nie tylko spółki państwowe, jak PKN Orlen czy też duże spółki prywatne jak Grupa Lotos S.A., ale także znaczna liczba firm prywatnych. Z powodu wysokich cen paliwa jest to opłacalny biznes i dla państwa, i dla spółek mniejszych. Dzisiaj atrakcyjność cenowa produktu nie jest już tak oczywista. Poziom cen zbliża się do cen zagranicznych, choć jednocześnie nie zmienia się pensja obywateli. Tracą przez to mniejsi producenci krajowi, którzy z powodu wzrostu cen, kosztów produkcji i transportu, mogą zostać zmuszeni do ogłoszenia upadłości. Z tego powodu, kiedy ktoś szuka dystrybutora do hurtowego kupna paliwa, często rezygnuje z markowego produktu, kierując się głównie ceną. Jest to szansa dla spółek prywatnych, które ustalają niższe ceny hurtowej sprzedaży paliw niż spółki państwowe czy zagraniczne.

hurtowa sprzedaż paliw

Hurtowa sprzedaż paliw jest przede wszystkim istotna dla stacji, które mogą później sprzedawać je na mniejszą skalę. Również parki maszyn, firmy transportowe oraz osoby prywatne w swoich działalnościach domowych oraz rolnych z niej korzystają. Opłaty paliwowe to podstawa wpływów w budżecie państwa, więc mimo iż ceny są wysokie, tak samo jak zirytowanie tą sytuacją obywateli, paliwa są i będą kupowane.

Jeśli mowa o gospodarce, musimy też wspomnieć o oleju opałowym. Jest to, podobnie jak paliwa silnikowe, produkt rafinacji ropy naftowej. Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby nie istniał olej opałowy? W domach dalej palilibyśmy drewnem. Fabryki, opalane węglem, nie przynosiłyby takich zysków, jak obecnie. Dzięki olejowi opałowemu wszystko to jest przeszłością. Możemy go stosować w spółdzielniach mieszkaniowych, a także w zakładach produkcyjnych czy elektrociepłowniach. Nasze życie jest dzięki temu dużo łatwiejsze, a gospodarka może się rozwijać. Wielu może zapytać, czy przy wyborze oleju opałowego powinniśmy, tak jak przy paliwie samochodowym, sugerować się ceną? To zależy. Dzisiaj firmy starają się obniżać ceny. Jeśli chodzi o olej opałowy może zachęcić firmy do odwiedzenia producentów, którzy produkują olej opałowy, przykładając wagę do ceny, ale i jakości produktu.

By: admin