Wszystko na temat treningu brzucha

Siedzenie przy komputerze – jak uniknąć bólu pleców?

Siedzenie przy komputerze - jak uniknąć bólu pleców?

Siedzący tryb życia, to prawdopodobnie jedna z dolegliwości XXI wieku. Przede wszystkim siedzimy w pracy (najczęściej przy komputerze), a i większość z nas po kilkugodzinnej pracy niechętnie rwie się do aktywności fizycznej wybierając ulubiony serial w telewizji najlepiej przy ulubionych słodko – słonych przekąskach. Wracając jednak do samego siedzenia przy komputerze, choć w wielu przypadkach stanowi podstawę naszego życia (i zarobku), to dość szybko możemy zacząć odczuwać jego bolesne skutki. Najważniejsze jednak, by nie doprowadziły one do poważniejszych dolegliwości. W związku z tym warto działać profilaktycznie, dlatego też przedstawimy kilka sprawdzonych trików jak prawidłowo siedzieć przed komputerem.

Prosto i wygodnie

Zacznijmy jednak od samego doboru krzesła, gdzie tu warto podkreślić, że najważniejszym odcinkiem dla kręgosłupa w czasie siedzenia jest odcinek lędźwiowy i to na nim głównie powinno koncentrować się podparcie pleców jeśli chodzi o samo oparcie krzesła. Ponadto ważne, aby Twoje krzesło miało podparcie pod łokcie.

W przypadku prawidłowego siedzenia ważne jest to, aby kręgosłup był maksymalnie wyprostowany. Monitor powinien być dokładnie na wysokości Twojego wzroku. Jak już wyżej zostało wspomniane plecy powinny być wyprostowane. Ułożenie nóg natomiast zaczyna się od ud, które schowane tuż pod biurkiem powinny z wyżej wspomnianymi plecami powinny zachować kąt 90 stopni, podobnie jak ułożenie dłoni na klawiaturze. Wracając jednak do nóg powinny one mieć pod biurkiem określoną przestrzeń, ważne też, aby stopy nie „wisiały”, w związku z tym nawet jeśli musisz ustawić swoje krzesło wyżej, to zadbaj aby mieć pod stopami małą podpórkę. Najważniejsze, to fakt, by się nie garbić i to zarówno jeśli chodzi o cała sylwetkę ciała, jak i głowę, czy odcinek szyi, oraz karku.

Rozruszaj się trochę

Czyli mimo wszystko zadbaj o to, aby w ciągu tygodnia choć trochę czasu poświęcić na aktywność fizyczną. Wybór dowolny. Może to być pływanie, bieganie, jazda na rowerze, czy treningi fitness. Dobrą aktywnością fizyczna może być choć krótki spacer (dzięki któremu dotlenia się dodatkowo nasz organizm), oraz 15-minutowe przysiady, podskoki, czy krótkie przebieżki.

Dlaczego to jest takie ważne?

Wyżej wspomnieliśmy o radzeniu sobie z bólami pleców w przypadku siedzącego trybu życia, jednak bóle stają się jeszcze gorsze jeśli prowadzą do poważniejszych dolegliwości, które mogą zaprocentować w przyszłości. Dbając o siebie poprzez wprowadzenie kilku prostych nawyków możemy tym problemom zapobiec.

Poduszki ortopedyczne do siedzenia

To w ostatnich latach bardzo sprawdzony sposób na radzenie sobie z bólami, urazami, czy innymi, poważniejszymi dolegliwościami kręgosłupa. Wiele osób cierpi również na tak zwane uczucie sztywności mięśni spowodowane właśnie siedzącym trybem życia – i tu poduszki ortopedyczne do siedzenia mogą pomóc. Najpopularniejsze modele (http://sissel.com.pl/category/zdrowe-siedzenie-poduszki-do-siedzenia), to te w formie nakładek w kształcie fotela, zapewniają nie tylko wsparcie ortopedyczne, ale i są bardzo wygodne.

By: admin