Wszystko na temat treningu brzucha

Trening brzucha a bóle kręgosłupa

Trening brzucha a bóle kręgosłupa

Popularne „brzuszki”. Znamy je chyba wszyscy. Pytanie, dlaczego decydujemy się na to ćwiczenie? Powodem w większości przypadków jest szczupła sylwetka, gdzie jak wiemy najwięcej tkanki tłuszczowej gromadzi się właśnie o okolicach brzucha. Ponadto umięśniony brzuch zwyczajnie lepiej się prezentuje chociażby na basenie. Z tym popularnym ćwiczeniem jest jednak pewien kłopot, gdyż nie każdy wie jak umiejętnie do nich podchodzić. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić nie tylko najpopularniejsze treningi na mięśnie brzucha, ale i podpowiedzieć czego nie należy robić, aby uniknąć bólu zarówno brzucha, jak i kręgosłupa.

Na kręgosłup mogą pomóc poduszki ortopedyczne do siedzenia: http://sissel.com.pl/category/zdrowe-siedzenie-poduszki-do-siedzenia

Pięć najlepszych sposobów na „brzuszki”

  1. Do ćwiczenia pierwszego potrzebna będzie ławeczka lub drążek. Ciało należy pozostawić w zwisie, następnie unosimy, oraz przyciągamy miednicę do klatki piersiowej. W tym samym czasie należy mieć ugięte nogi w stawach kolanowych.
  2. Co ciekawe kolejne ćwiczenie w gruncie rzeczy nie jest do końca popularne w naszym kraju. Sam ruch w ćwiczeniu przypomina rodzaj prowadnicy, gdzie również to ćwiczenie może nam się skojarzyć z dobrze znanym treningiem z użyciem kółka.
  3. Następny przykład, to pewnego rodzaju odmiana popularnych brzuszków. W przypadku tego treningu należy trzymać wyprostowane ręce w stawach łokciowych za głową. Nie należy z kolei trzymać rąk na karku. Tu warto dodatkowo posłużyć się użyciem hantli, lub butelką wody trzymaną w dłoniach.
  4. „Brzuszki sterowane dołem”. Co to takiego? Trening, który polega na leżeniu na plecach, a następnie należy unieść nogi za głowę, nogi te powinny być delikatnie ugięte w stawach kolanowych. W przypadku tego ćwiczenia charakterystyczne jest to, że unosimy dolną, a nie górną część tułowia, co w ogólnym wrażeniu przypomina „zwijanie się w kłębek”.
  5. Piąty trening, to ćwiczenie izometryczne. W przypadku tego ćwiczenia należy utrzymać prosty tułów utrzymując pozycje podporu na przedramionach. W takim ułożeniu należy pozostawić ciało na kilkadziesiąt sekund.

Błędy popełniane przy „brzuszkach”

Przede wszystkim samemu można zaobserwować jeśli źle wykonujemy ćwiczenie. Głównym objawem w tym przypadku mogą być zarówno rozpierające bóle brzucha, jak i kręgosłupa. Często popełnianym błędem przy wykonywaniu brzuszków jest zbyt wysokie unoszenie brzucha, wówczas okolice naszego kręgosłupa znacznie się nadwyrężają co automatycznie powoduje ból. W takiej sytuacji najlepiej od razu zwrócić się do lekarza, lub fizjoterapeuty, w przeciwnym razie pozornie niewinne objawy mogą z czasem przerodzić się w dużo poważniejsze schorzenia.

By: admin