Wszystko na temat treningu brzucha

Czy śpiąc więcej szybciej zrealizujesz cele treningowe?

Czy śpiąc więcej szybciej zrealizujesz cele treningowe?

Sen – wiemy, jak jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapewnia nie tylko koncentracje i siłę, ale i zdrowie i wytrzymałość naszego kręgosłupa, oraz mięśni. A skoro o nim mowa – sen jak wiemy, to przede wszystkim regeneracja dla naszego ciała. Doskonale wiemy również, że cele treningowe osiąga się jeszcze szybciej (i lepiej) dzięki zachowaniu odpowiedniej proporcji pomiędzy ćwiczeniami, a regeneracją. Zatem warto zadać sobie pytanie – czy śpiąc więcej szybciej zrealizujemy cele treningowe?

Jak to jest z tymi 8 godzinami?

Statystycznie mówi się, że przeciętny dorosły człowiek powinien spać minimum 8 godzin w celu prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. W wielu przypadkach, szczególnie przy nienormowanym czasie pracy jest jednak o to trudno. Coraz częściej pojawiają się również głosy, że osoby śpiące trzy godziny mogą być bardziej wydajne, niż osoby śpiące statystyczne 8 godzin, jak to możliwe? Odpowiedzią może być sen polifazowy.

Sen polifazowy – na czym to polega?

Sen polifazowy, to potocznie drzemki w ciągu dnia, które pozwalają się odpowiednio zregenerować, aby jednak znalazł swoje zastosowanie wspomniane drzemki muszą być regularne. Jeśli zachowa się te zasady, to sen polifazowy może przynieść więcej korzyści, niż statystyczne przespane 8 godzin na dobę. Grunt jednak, aby pory, oraz miejsca snu były stałe, gdzie możesz przeznaczyć do niego nawet własny samochód. Ważne też, aby nikt Ci nie przeszkadzał w czasie snu, dlatego jeśli wokół Ciebie są hałasy, warto zaopatrzyć się w stopery do uszu.

Sen polifazowy dzieli się na trzy rodzaje. Pierwszy z nich, to rodzaj, to jedna (lub więcej) dłuższa drzemka w ciągu dnia. Kolejne rozwiązanie, to cztery, trwające 30 minut drzemki dziennie. Jeszcze inną możliwością może być 6 drzemek trwających do około 20 minut.

Dlaczego dla sportowców?

Jak już wyżej zostało wspomniane w przypadku sportowców liczy się zarówno trening, jak i regeneracja, a co za tym idzie odpowiednia regularność. W związku z tym stałe godziny snu mogą przynieść wiele korzyści ze względu na fakt, że dzięki temu organizm wchodzi w pewnego rodzaju rytm, gdzie znajduje odpowiedni balans pomiędzy wysiłkiem, a wypoczynkiem, w związku z tym liczy się nie tyle długość, co jakość, a co najważniejsze regularność snu. W związku z tym każdy sportowiec może ustalić sobie idealne pory zarówno na trening, jak i na sen.

Nie bez znaczenia jest to, na czym śpisz. Polecamy poduszki ortopedyczne: http://sissel.com.pl/category/zdrowe-spanie-poduszki-ortopedyczne.

Bo najgorzej, to spać za dużo…

I tu warto wspomnieć o sytuacji, gdy danego dnia śpimy za mało, a następnie śpimy dwa razy dłużej w celu „odespania” się to niestety nie jest to korzystne dla naszego zdrowia. Powód? Czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni, a co gorsza otępiali, a takie samopoczucie tylko zmniejsza efektywność każdego treningu.

Zdrowy sen jest również ważny w celu nabywania odporności dla całego organizmu, w tym zmniejszenia podatności na kontuzje. Zmęczony organizm, to także zwiększone ryzyko infekcji, które w przypadku sportowców również nie są wskazane.

By: admin