Jeden z tych pierwiastków, który obecny jest w powietrzu, którym codziennie oddychamy. Tlen, bo o nim jest mowa, to pierwiastek, który posiada właściwości lecznicze. Musi jednakże być w odpowiednim stężeniu, aby móc o owym dobroczynnym działaniu na organizm mówić. Przede wszystkim dzięki tej metodzie leczy się niewydolność oddechową, aczkolwiek nie jest to jedyne schorzenie, z jakim tutaj mamy do czynienia.
Kiedy zastosować tlenoterapię?
Tlenoterapię bowiem wykorzystuje się do leczenia wielu innych zjawisk chorobowych. W jakich sytuacjach wobec wystąpienia niewydolności oddechowej można sięgnąć właśnie po tlenoterapię? Na pewno podstawowym do tego wskazaniem jest sytuacja, w której dochodzi do stałego obniżenia ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi człowieka W jaki sposób można prowadzić ową tlenoterapię? Można stosować pewne zabiegi poza miejscem zamieszkania, w wyznaczonych do tego miejscach. Jednakże tlenoterapia może także być z powodzeniem prowadzona w warunkach domowych. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w specjalistyczne urządzenie, jakim jest koncentrator tlenu. Można go zakupić, lecz równocześnie też istnieje możliwość jego wypożyczenia z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.
Co zrobić gdy stale potrzebny jest tlen?
W sytuacji, w której pacjent wymaga stałego dostępu do tlenu można skorzystać z opcji stacjonarnego koncentratora tlenu lub też przenośnego. Z tym drugim można poruszać się, wychodzić z domu, co niewątpliwie jest jego bardzo dużą zaletą. Innym urządzeniem, które także jest wykorzystywane w tlenoterapii, są zbiorniki z tlenem ciekłym. Tlenoterapia jest stosowana także na salach operacyjnych, w sytuacjach, w których pacjent jest zaintubowany i nie może samodzielnie oddychać. Wówczas oczywiście nie mówimy bezpośrednio o stosowaniu tlenoterapii, ale o zapewnieniu oddechu pacjentowi, w momencie, w którym jego własny organizm nie jest w stanie być wydolnym oddechowo.
Jakie schorzenia leczymy tlenoterapią?
Typowa tlenoterapia to metoda leczenia wykorzystywana w głównej mierze w różnego rodzaju chorobach układu oddechowego. Poza typową niewydolnością oddechową, ten rodzaj leczenia może być wykorzystywany również w innego rodzaju schorzeniach jak chociażby astma oskrzelowa czy też POChP. Aby móc mówić o skuteczności stosowania tlenoterapii, musi być ona prowadzona przez jak największą ilość godzin w ciągu dnia. Jednocześnie też bardzo ważne jest to, aby przy stosowaniu tlenoterapii być aktywnym fizycznie.
Dzięki temu można mówić o znacznie większej skuteczności tego rodzaju leczenia. Jednakże owa aktywność powinna być dostosowana do możliwości danej osoby. Przy stosowaniu tlenoterapii należy zachować szczególną ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu otwartego ognia. Przy braku zachowania szczególnej uwagi może bowiem dochodzić do poparzeń, może dochodzić do zapłonu tlenu. Dlatego też urządzenia elektryczne nie powinny znajdować się w bliskości koncentratora tlenu. Dzięki tlenoterapii możemy mówić o lepszym dotlenieniu organizmu oraz o znaczącej poprawie w zakresie komfortu oddychania na co dzień, co jest niezwykle istotne w codziennym funkcjonowaniu.