Wszystko na temat treningu brzucha

Wpływ hałasu na nasze zdrowie

hałas

Hałas to jedno z tych zjawisk, które nas otacza. Głośna muzyka, hałas ulicy, hałas maszyn i urządzeń w zakładach pracy, inne źródła dźwięku to element, który nam towarzyszy na co dzień. Czym jest ów hałas? Można go określić mianem pewnych drgań akustycznych. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że hałas nie tylko może przeszkadzać, ale jednocześnie też hałas jest po prostu szkodliwy dla zdrowia człowieka. Do pewnego stopnia, do pewnej granicy hałas nie będzie szkodliwy, ale powyżej pewnej granicy już tak. Jak hałas wpływa na człowieka? Jeśli mówimy o poziomie do 35 dB to takie natężenie dźwięków nie jest szkodliwe zupełnie.

Szkodliwy hałas

W pewnych sytuacjach i w odniesieniu do niektórych osób można jednakże mówić o pewnym zdenerwowaniu. Hałas powyżej 35 dB i dochodzący do 70 dB negatywnie wpływa na działanie układu nerwowego. Można także mówić o zmęczeniu jak również o spadku wydajności pracy. Jeśli jesteśmy pod wpływem hałasu przekraczającego 85 dB, to uszkodzenia w ludzkim organizmie mogą być znacznie większe. Mowa jest o zaburzeń związanych z układem krążenia, mowa jest oczywiście o uszkodzeniach słuchu, mowa jest o wpływie na układ nerwowy oraz na zaburzenia zmysłu równowagi. Jeśli mowa jest o przebywaniu w hałasie o natężeniu od 130 do 150 dB to w tym momencie może dojść do drgań organów wewnętrznych. To powoduje trwałe uszkodzenie organizmu. Jeśli mowa jest o hałasie powyżej 150 dB, to wówczas mamy do czynienia z paraliżem organizmu, ciężkich chorobach i trwałych uszkodzeniach. Tym samym hałas jest zjawiskiem bardzo negatywnie wpływającym na zdrowie człowieka i nie może, nie powinien być bagatelizowany.

Skutki dużego hałasu

Przebywanie w dużym hałasie powinno być maksymalnie ograniczone, a powyżej pewnego progu nie powinno się wychodzić, w hałasie powyżej pewnego progu nie powinno się bezwzględnie przebywać. Hałas to jeden z czynników, który w bardzo dużym stopniu towarzyszy współczesnemu człowiekowi i z którego szkodliwości działania tak naprawdę nie zdajemy sobie często sprawy. Trzeba tymczasem na niego uważać.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *