Wszystko na temat treningu brzucha

Jak pokonać bezsenność?

bezsenność

Bezsenność jest bardzo częstym zjawiskiem i dotyka bardzo dużej ilości osób. Bezsenność to nie tylko złe samopoczucie, ale również poważne skutki dla naszego zdrowia. Między innymi niedobór snu może doprowadzić do cukrzycy, depresji, nowotworów i chorób psychicznych. Dodatkowo, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży może pojawić się zaburzenie koncentracji, pamięci i wystąpić problemy z nauką.

Skutki niedoboru snu

Niedobór snu dotyka coraz większą liczbę osób, a wszystko, dlatego, że każdego dnia towarzyszy nam nadmiar nauki, stres, zdenerwowanie. To przekłada się na nasz sen, a także na jego jakość. Pierwszymi widocznymi skutkami są:

  • przekrwione oczy
  • sińce pod oczami
  • uczucie zmęczenia

Dodatkowo brak lub też niedobór snu może prowadzić do groźnych dla nas chorób, jak na przykład:

  • otyłości
  • depresji
  • cukrzycy
  • nowotworów

Zmęczenie i choroby to nie jedyne objawy niedoboru snu. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.

Brak snu a nadwaga i otyłość

Brak snu, zwłaszcza długotrwały brak snu sprawia, że w naszym ciele rozwija się nadwaga i otyłość. Udowodniono, że brak snu spowalnia metabolizm, zostaje zaburzone spalanie kalorii, a co za tym idzie pojawia się nadwaga, a następnie otyłość. Co więcej zbyt mała ilość snu prowadzi do zwiększenia apetytu zwłaszcza na słodycze i produkty tłuste. One również szybko prowadzą do otyłości. Oczywiście z braku snu buzują w naszym ciele hormony, które także mogą prowadzić do otyłości.

Sen a depresja

Niezwykle ważną rolę pełni dla naszego zdrowia psychicznego sen. Jeżeli śpimy zbyt mało wówczas pojawia się problem z ogólnym samopoczuciem. Czujemy się gorzej, nie mamy ochoty na zabawę i naukę, a tym samym o wiele gorzej się czujemy. Chroniczne takie samopoczucie może doprowadzić nawet do depresji ciężkiej postaci.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *