Notuje się, że problemy ze snem posiada aż około 40% polskiego społeczeństwa. Znamienny wpływ na te liczby ma na pewno prowadzony tryb życia, stres, pośpiech, niewłaściwa dieta jak i zbyt niska ilość godzin poświęconych na sen. Tak naprawdę bowiem jeśli nie poświęci się odpowiedniej ilości godzin na sen, to nawet w weekend nie można tego nadrobić. Bardzo ważne będzie unikanie spożywania zbyt późnych kolacji, unikanie spożywania wieczorem alkoholu, mocnej kawy jak również słodyczy i tłustych potraw. Warto jest oprzeć swój wieczorny posiłek na produktach bogatych w:
- – wapń,
- – magnez,
- – witaminę B6.
Poza tym bardzo pomocne w uzyskaniu lepszej jakości snu mogą okazać się różnorodne zioła.
Ziele męczennicy
Mimo, że powszechnie na uspokojenie przyjmuje się melisę lekarską (bardzo dobry wybór), to jednakże można z powodzeniem sięgnąć także po ziele męczennicy. Inaczej mówiąc można to zioło spotkać pod nazwą ziela męki pańskiej. Jest to produkt roślinny, który w głównej mierze oddziałuje pozytywnie na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Ziele męczennicy cielistej jest w szczególności polecane osobom, u których występuje przewlekła bezsenność.
Ta zasadniczo przekłada się bezpośrednio na zdrowie człowieka w różnych jego aspektach. Ziele męczennicy należy zaparzyć przez piętnaście minut pod przykryciem, a następnie bezpośrednio przed snem wypić szklankę tak przygotowanego naparu. Ziele męczennicy cielistej można spotkać także w różnego rodzaju mieszankach ziołowych. Zazwyczaj jest ona obecna tam wraz z owocami głogu, z wyciągiem z szyszek chmielu oraz z wyciągiem z korzenia kozłka lekarskiego. Tym samym owe mieszanki ziołowe mają działanie skomasowane i zapewniają znacznie lepszą jakość snu.
Na kłopoty kozłek lekarski
Bardzo korzystnym rozwiązaniem w kontekście problemów z zaśnięciem jest sięganie po wyciąg z kozłka lekarskiego. Jest to roślina, którą można stosować zarówno wówczas, gdy ktoś ma do czynienia z problemami sennymi jak również z pewnym wyczerpaniem emocjonalnym czy też ze stanami lękowymi. Można go spotkać w formie osobnej jak również w preparatach ziołowych, w których obecne są także inne produkty roślinne o charakterze uspokajającym.
Poza wymienionymi produktami ziołowymi, do roślin mających działanie uspokajające, a tym samym poprawiającymi jakość snu, ułatwiającymi zasypianie, można zaliczyć wspomnianą już wcześniej melisę lekarską, szyszki chmielu czy też lawendę. W odniesieniu do tej ostatniej rośliny, można wskazać nie tyle na picie naparów z lawendy, co raczej na umiejscowienie doniczki z lawendą w sypialni czy też kąpiel z olejkami eterycznymi lawendowymi.
Kłopoty z zasypianiem dotykają obecnie coraz szerszą grupę osób. Warto podkreślić to, że stosowanie naparów ziołowych oraz innych form ziołowych jest pozytywne. Niemniej jednak podstawowym aspektem jest jak najszybsze wyeliminowanie czynników, które do owej bezsenności prowadzą. Jeśli te nie zostaną bowiem wyeliminowane, to również i określone zioła nie będą w stanie poprawić jakości snu człowieka.