Wszystko na temat treningu brzucha

Piękna skóra – jak zadbać o cerę?

cera

Skóra niemowlęcia jest gładka, zaróżowiona i niezwykle miękka. Trudno szukać na niej skaz, chyba, że są one wrodzone, jak na przykład znamiona. Z czasem u zdecydowanej większości z nas zaczynają się różnego rodzaju problemy skórne. O jakich dolegliwościach mowa?

Cera w okresie dojrzewania

Wiek dojrzewania jest trudny sam w sobie. Burza hormonów i zmienianie się ciała są dla nastolatka ciężkim okresem. Problemem, z którym nie rzadko musi się borykać jest trądzik. Nie każdy nastolatek przechodzi przez ten etap, ale zdecydowana większość tak. Pojawianie się wyprysków ma związek ze zwiększoną pracą gruczołów łojowych, zatykających pory skóry. Młodzi ludzie muszą nauczyć się pielęgnować skórę twarzy, przede wszystkim myjąc ją odpowiednimi kosmetykami. Zmywanie nadmiaru sebum pozwala oczyścić skórę, a w konsekwencji pozwolić jej na swobodne oddychanie.

Higiena jest ważna także przy wągrach. Brzydkie, czarne kropeczki, umiejscowione szczególnie przy skrzydełkach nosa, wymagają dogłębnego oczyszczania. Nadmiar sebum to nie tylko wypryski, to także uciążliwe świecenie się skóry twarzy. Młode dziewczęta często, zamiast myć twarz, nakładają na nią różne kosmetyki jak korektory, podkłady czy puder. To dodatkowo pogłębia problem, ponieważ, skóra nie ma jak oddychać. W dodatku nastolatki dopiero uczą się sztuki makijażu i nakładają na skórę niewłaściwe dla nich preparaty – nie dobrane do wieku oraz rodzaju cery.

Przetłuszczanie i wysuszanie się skóry

Przeciwieństwem przetłuszczenia jest wysuszenie skóry. Jest to problem osób z różnych grup wiekowych. Jakie mogą być jego przyczyny? Sucha, pękająca skóra nie pojawia się z dnia na dzień. Aby doprowadzić ją do takiego stanu, potrzebnych jest kilka czynników, do których należą między innymi: skłonności genetyczne, stosowanie wysuszających mydeł, choroby przewlekłe (na przykład łuszczyca), przegrzewanie skóry, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, nie dostosowanych do cery suchej. Sucha skóra to nie tylko zły wygląd. To także pieczenie i łuszczenie się. Co można z tym zrobić? Przede wszystkim należy unikać czynników ryzyka, unikać długich, gorących kąpieli, zrezygnować z mycia twarzy mydłem. W celu dobrania odpowiednich do cery kosmetyków warto skonsultować się z dermatologiem lub farmaceutą. Nie mając potrzebnej wiedzy, możemy sobie jeszcze zaszkodzić.

Skóra w wieku 30 lat

W wieku około 30 lat zaczyna zmniejszać się poziom kolagenu w skórze, co skutkuje pojawieniem się pierwszych zmarszczek. W kącikach oczu (tak zwane „kurze łapki”), wokół ust, na czole, jako poprzeczne bruzdy. Początkowo zmiany są słabo widoczne, jednak z wiekiem mocno się pogłębiają, a skóra dodatkowo traci jędrność i zaczyna poddawać się sile grawitacji. Aby spowolnić te procesy, należy stosować kremy z witaminami, przeciwzmarszczkowe oraz nawilżające. Krem musi być dopasowany do wieku oraz rodzaju cery. Stosowany regularnie oraz we właściwy sposób – poprzez wklepywanie, a nie wcieranie. Mocne pocieranie skóry dodatkowo ją rozciąga. Osobną grupą kosmetyków są te do oczu. Na dzień i noc, które także należy nakładać delikatnym dotykiem, nie rozcieraniem.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *