Wizyta w gabinecie fizjoterapeuty może budzić wiele wątpliwości i pytań. Właściwe do niej przygotowanie to jedna z kluczowych kwestii, o którą warto zadbać. Pierwsza wizyta to zazwyczaj pewne obawy, być może również i stres. Dlatego też bardzo ważne jest właściwe przygotowanie do niej. Na pierwszą wizytę w gabinecie fizjoterapeuty należy zabrać ze sobą całą posiadaną dokumentację medyczną.
Oczywiście mowa jest o tej związanej z daną sytuacją chorobową. Pierwsza wizyta w swoim założeniu powinna skupiać się na przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu na temat historii choroby danej osoby. Dokumentacja medyczna pozwoli fizjoterapeucie dokładnie określić, z czym ma do czynienia oraz przyjąć właściwy tok leczenia, właściwy tok przeprowadzenia zabiegów. Wiele osób zadaje pytanie o to czy na pierwszej wizycie trzeba się rozebrać? W większości przypadków istnieje taka konieczność.
Mowa oczywiście o odsłonięciu tych części ciała, które będą przedmiotem rehabilitacji. Warto jest zatem założyć na siebie wygodą bieliznę i nie należy smarować się nawilżającymi kremami, które mogą utrudnić diagnostykę.
Czy przy zabiegach trzeba się rozbierać?
Na pierwszej wizycie przeprowadza się wywiad oraz rozpisuje plan zabiegów. Jeśli chodzi o kolejne wizyty, to bardzo istotnym elementem jest również właściwy strój. Jest on w dużej mierze uzależniony od tego, jaki zabieg będzie przeprowadzany. Możliwości jest wiele, a wśród nich najczęściej są to:
- – kinezyterapia,
- – masaż leczniczy,
- – terapia manualna,
- – fizykoterapia.
W przypadku każdego z tych zabiegów należy mieć na sobie właściwy strój. Tutaj także zaleca się, aby przy terapii manualnej oraz przy masażach leczniczych nie zakładać na siebie staników sportowych, które utrudniają lub nawet uniemożliwiają dostęp do ważnego odcinka piersiowego kręgosłupa. Ponadto niezależnie od rodzaju zabiegu, bardzo ważne jest to, aby założony na siebie strój był po prostu wygodny. Zasadniczo żaden z zabiegów fizjoterapeutycznych nie jest związany z koniecznością całkowitego zdjęcia ubrania. Tym samym nie mamy do czynienia z sytuacjami krępującymi.
Wizyta w gabinecie fizjoterapeuty, a zwłaszcza ta pierwsza, zawsze jest związana z pewnymi obawami, jest związana ze stresem. Jednakże jest to niepotrzebne. Jej celem jest wszakże pomóc danej osobie w poprawie jej zdrowia i uzyskaniu dobrego samopoczucia. Podstawą jest to, aby fizjoterapeuta posiadł maksymalnie wyczerpującą wiedzę na temat choroby, z którą będzie miał do czynienia. Tym samym wywiad staje się tutaj kluczowy.