Wszystko na temat treningu brzucha

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

grypa

Przeziębienie można określić, jako łagodne zakażenie dróg oddechowych. Wywołane jest ono najczęściej przez wirusy. Okazuje się, że istnieje niemalże 300 różnych szczepów które owo zakażenie wywołują. Z tego też powodu, organizm ludzki nie może uodpornić się na wszystkie szczepy wirusów. Wirusy rozmnażają się zarówno w nosie, uszach, jak i zatokach. Nieco inaczej objawia się grypa, dlatego warto odróżnić kiedy mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem, a kiedy z grypą.

Główne objawy przeziębienia

Charakterystycznymi objawami przeziębienia są:

  • Wodnisty wysięg z nosa
  • Ból gardła
  • Chrypka
  • Stan podgorączkowy

Jest to pierwsza faza przeziębienia, zwana naczyniową. Druga faza przeziębienia zwana jest komórkową i objawia się po około dwóch czy trzech dniach od zarażenia wirusem. Faza ta objawia się:

  • Gęstniejącym katarem
  • Kaszlem
  • Obrzękiem śluzówki gardła

Różnice między grypą a przeziębieniem

Przeziębienie rozwija się stopniowo i powolnie. Objawy są o wiele bardziej łagodne, aniżeli przy grypie, zaś gorączka nie przekracza 38 stopni Celsjusza. Przy przeziębieniu rzadko występuje ból głowy, czy bóle stawowo-mięśniowe. Nie mamy do czynienia z dreszczami. Najczęściej występuje katar i kaszel. Mamy również do czynienia z umiarkowanym osłabieniem organizmu. W przypadku przeziębienia stosuje się leczenie objawowe i rzadko mamy do czynienia z powikłaniami.

Grypa z kolei przebiega szybko i gwałtownie, zaś objawy są o wiele cięższe aniżeli w przypadku przeziębienia. Gorączka najczęściej przekracza 38 stopni Celsjusza. Bardzo źle się czujemy, boli nas głowa i mamy złe samopoczucie. Bardzo często występują również bóle mięśniowo-szkieletowe i silne dreszcze. Kaszel przy grypie występuje niemalże zawsze i bywa napadowy i suchy. Grypa powoduje silne i długotrwałe osłabienie organizmu, a dodatkowo brak łaknienia. Grypę leczy się przyczynowo, zaś leki wypisywane są na receptę. Warto mieć na uwadze, że istnieje ryzyko powikłań spowodowanych grypą. Może to być zapalenie płuc, czy też zapalenie opon mózgowych.

Jak często chorujemy na grypę i przeziębienie?

Niestety nie posiadamy dokładnych danych, które mówiłyby o częstotliwości zachorowań na przeziębienie. Wiele osób bowiem leczy się na własną rękę i nie zgłasza do lekarza. W takim leczeniu stosuje się często leki naturalne. To jak często chorujemy na przeziębienie jest zróżnicowana. Najczęściej zależy od sezonu oraz od wirusów, które w danym momencie panują w powietrzu. Najczęściej przeziębiają się dzieci. U nich infekcje mogą pojawić się nawet sześć razy w ciągu roku. U osób dorosłych zachorowania występują rzadziej.

Najrzadziej chorują osoby starsze, ponieważ z biegiem lat ich układ immunologiczny nabywa zdolność do radzenia sobie z wirusami i bakteriami.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *