Wszystko na temat treningu brzucha

Grypa czy przeziębienie?-jak je rozpoznać?

grypa

Gdy czujemy się źle, to często mówimy, że dopadła nas grypa. Jednakże w rzeczywistości nie zawsze ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Znacznie częściej bowiem mamy do czynienia z przeziębieniem. Oczywiście w obu przypadkach mowa jest o złym samopoczuciu, o konkretnych objawach wymagających leczenia. Jednakże jeśli mowa jest o grypie, to ma ona znacznie bardziej poważniejszy przebieg oraz znacznie poważniejsze konsekwencje zdrowotne.

 

Jak rozpoznać chorobę?

 

Czym zatem różni się przeziębienie od grypy, jak rozpoznać jedną i drugą jednostkę chorobową? Nie jest to bardzo trudne, aczkolwiek w niektórych przypadkach mimo wszystko o pomyłkę nie jest bardzo trudno. Ból stawów, katar, kaszel oraz uczucie rozbicia to pierwsze objawy grypy i przeziębienia. W przypadku grypy rozwój i nasilenie tych objawów następuje bardzo szybko. Jeśli grypa nie jest wyleczona całkowicie, to może dochodzić do różnego rodzaju powikłań. Te z kolei są bardzo groźne i są one odpowiedzialne za wiele przypadków śmiertelnych. Przeziębienie jest dosyć łagodną chorobą o charakterze wirusowym. Zazwyczaj trwa ona od 7 do 10 dni. W przeziębieniu nie mamy do czynienia z kaszlem, a jedynie z katarem oraz złym samopoczuciem. W przypadku, kiedy dopada nas grypa, objawy są znacznie poważniejsze, są znacznie bardziej nasilone.

 

Czynniki grypy

 

Grypa wiąże się z ogólnym rozbiciem, z wysoką gorączką, z dreszczami, katarem, suchym kaszlem, brakiem apetytu czy też z bólami stawowo- mięśniowymi. Ta choroba ma nagły początek i od samego początku mamy do czynienia z bardzo mocno nasilonymi objawami. W przypadku przeziębienia gorączka nie jest elementem nieodłącznym, który zawsze występuje. Jednakże jeśli mamy do czynienia z grypą, to gorączka zawsze utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W obu przypadkach chorobie towarzyszą bóle mięśni i stawów. Różnica polega na tym, iż w grypie nasilenie owych bóli jest nieporównywalnie większe. Kolejnymi z objawów, które możemy przypisać grypie, jest ból głowy oraz zapalenie spojówek. Te objawy nie występują nigdy w odniesieniu do przeziębienia. Dlatego też pojawienie się tych objawów jednoznacznie wskazuje właśnie na grypę. Ogólnie rzecz ujmując grypa to choroba, w której czujemy się bardzo źle i normalne funkcjonowanie jest niemalże niemożliwe.

W przeziębieniu natomiast mamy do czynienia ze złym samopoczuciem, aczkolwiek wykonywanie codziennych czynności w pewnym zakresie jest możliwe do wykonania. Ani przeziębienia, ani też grypy nie wolno nigdy lekceważyć. Zwykłe przeziębienie, jeżeli jest zlekceważone, to może przerodzić się w chorobę o bardziej groźnych dla zdrowia konsekwencjach. Początkowo przy wystąpieniu złego samopoczucia można oczywiście sięgać po leki dostępne w aptekach bez recepty. Jednakże jeśli owe objawy nie ustępują, to wówczas należy przejść do bardziej radykalnych metod, należy udać się do lekarza i przyjąć silniejsze leki. Szybka reakcja przede wszystkim pozwoli nam lepiej się poczuć, a to jest jeden z istotniejszych motywów, żeby jak najszybciej podjąć stosowne leczenie.

 

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *