Wszystko na temat treningu brzucha

Bezsenność – nie lekceważ jej

bezsenność

Bez powietrza, wody czy jedzenia nie możemy prawidłowo funkcjonować. Potrzebujemy snu, aby zregenerować swój organizm i dobrze funkcjonować w czasie dnia. Jeśli jednak mamy problemy z zaśnięciem, często budzimy się w nocy, zaś rano czujemy się niewypoczęci, oznacza to że borykamy się z bezsennością. Na bezsenność cierpi znaczna ilość osób i sytuacji tej nie należy lekceważyć.

Sen pozwala prawidłowo funkcjonować

Sen sprawia, że możemy prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. To jednak nie jedyna jego zaleta, ponieważ w czasie jego trwania następuje przyspieszona odnowa komórek, poprawia się przemiana materii, wzmaga produkcja hormonów oraz białek. W czasie snu, przetwarzamy również wszystkie nowe informacje i zapamiętujemy je.

Kiedy najlepiej wypoczywamy?

Oczywiście nasz cały organizm najlepiej wypoczywa w nocy. Kiedy dopada nas bezsenność odczuwamy potrzebę snu w dzień, zaś w nocy przewracamy się z boku na bok. Organizm odczuwa potrzebę regeneracji, spada temperatura ciała, obniża się ciśnienie we krwi, a także gorzej funkcjonujemy. Najlepszą porą na sen jest noc i nie zastąpią jej żadne dzienne drzemki. Aby właściwie wypocząć powinniśmy kłaść się przed północą i spać około siedem lub osiem godzin. Ten czas wystarcza aby ciało naładowało energię.

Bezsenność może stać się chorobą

Bezsenność pojawia się, kiedy położymy się do łóżka. Nim zmorzy nas sen mijają, minuty a nawet godziny. Nawet jeśli zaśniemy bez trudu i tak często budzimy się w nocy. Wszystkie te problemy znajdują się pod jednym mianem jakim jest bezsenność. Częściej cierpią na nią kobiety, lecz każdemu z nas może zdarzyć się nieprzespana noc. Jeśli stan ten trwa powyżej trzech tygodni, mówić możemy o bezsenności przewlekłej, która wymaga porady lekarskiej. WHO uznało bezsenność za chorobę.

Rodzaje bezsenności

Bezsenność lekarze podzielili na zewnątrzpochodną i wewnątrzpochodną.

Bezsenność zewnątrzpochodna cechuje się czynnikami takimi jak:

  • Niewygodne łóżko,
  • hałas,
  • wysoka temperatura w sypialni

Czasami aby ten problem można było rozwiązać wystarczy zmienić materac, zasunąć kotary w oknach. W poradniku znajdującym się na https://www.sissel.com.pl/webpage/dlaczego-warto-zainwestowac-w-poduszke-medyczna.html przeczytamy również, że w bezsenności pomogą nam również poduszki medyczne. Oczywiście muszą być one adekwatnie dobrane i wysokiej jakości, aby w pełni realizowały nasze nocne cele. Zanim położymy się spać możemy również zrelaksować nasz organizm. Warto posłuchać muzyki, pospacerować.

Bezsenność wewnątrzpochodna jest trudniejsza do pokonania. Przyczyny to:

  • nerwice,
  • depresje
  • ból
  • nadczynność tarczycy,
  • schorzenia reumatyczne,
  • cukrzyca,
  • nowotwory
  • bezdech senny

Owe problemy są znacznie trudniejsze do pokonania, co powoduje, że aby wyeliminować bezsenność z ich powodu, musimy zasięgnąć profesjonalnej porady lekarza.

By: Aneta R.