Choroba przewlekła jest zasadniczo związana z konkretnymi dolegliwościami. Jednakże chorobę przewlekłą, niezależnie od tego, jaką ona przybrała formę, powoduje ona również dosyć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Choroba przewlekła to sytuacja, w której mamy do czynienia z koniecznością zmiany pewnych codziennych przyzwyczajeń. Jeśli taki rodzaj choroby dotyka osobę, która dotychczas była bardzo aktywna, to owe zmiany mogą być bardzo dotkliwe.
Konieczność rezygnacji
Tym samym trudno jest nieraz pogodzić się z koniecznością rezygnacji z pracy zawodowej, rezygnacji z uprawiania jakiegoś hobby. To często całkowita zmiana przyzwyczajeń wymagająca bardzo radykalnego podejścia do codzienności. Jeśli postawiona jest przez lekarza diagnoza, to zazwyczaj jest ona związana z pewnym szokiem. Ten może powodować zjawisko wyparcia, a tym samym dana osoba nie jest w stanie przyjąć do wiadomości, że pewne zmiany są koniecznością, że od teraz wszystko będzie przebiegać nieco inaczej.
Krok od depresji
Bardzo często mamy wówczas do czynienia z zamknięciem się w sobie, z brakiem wyrażania swoich uczuć i pragnień. Takie osoby, które dotyka jakaś choroba przewlekła, bardzo często zamykają się również w domu, unikają towarzystwa, mimowolnie zmieniają swoje codzienne nawyki. Wstyd jest tym elementem, który powoduje, że osoby które chociażby chorują na zespół jelita drażliwego, unikają spotykania z innymi, gdyż obawiają się na reakcję otoczenia na potrzebę częstego korzystania z toalety. Ów wstyd, zażenowanie mogą się pojawiać także w obliczu wielu innych schorzeń przewlekłych. Poza tym należy również wskazać na to, że takie osoby, które są dotknięte chorobami przewlekłymi, stają się smutne, przygnębione, mają żal do całego świata i nie potrafią cieszyć się małymi rzeczami.
Jakie czynności należy podjąć?
Jeśli pojawia się choroba o charakterze przewlekłym, bardzo istotnym elementem jest zatem to, aby nie tylko podjąć stosowne leczenie, ale jednocześnie też bardzo ważne w tym momencie będzie wsparcie udzielone takiej osobie przez najbliższych. W niektórych sytuacjach pomocna może okazać się także wizyta w gabinecie psychologicznym. Na pewno jednak taka osoba nie powinna być pozostawiona samej sobie. Bardzo ważne jest to, by udzielić jej stosownego wsparcia. Choroba przewlekła jest takim zjawiskiem, które wprawdzie wiąże się z pojawieniem określonych ograniczeń, ale z drugiej strony dana osoba wciąż żyje, wciąż ma określone możliwości i świadomość tego faktu powinna jej stale towarzyszyć. Oczywiście owa świadomość, jej uzyskanie nie jest czymś prostym ani też czymś oczywistym.
Niemniej jednak swoją chorobę, postawioną diagnozę na temat danej choroby należy przetrawić, należy ją przyjąć i spróbować znaleźć określone rozwiązanie, należy sobie wytłumaczyć, że w tej sytuacji świat się zmienił, ale się nie skończył. Oczywiście to wszystko bardzo łatwo się mówi i niewątpliwie każda osoba dotknięta chorobą przewlekłą wymaga określonego czasu. Niemniej jednak warto w takiej sytuacji nigdy się nie poddawać, gdyż to otwiera zupełnie nowe horyzonty.