Wszystko na temat treningu brzucha

Groźne sinice – jak się ustrzec?

sinice

Praktycznie każdego roku pojawiają się informacje, iż na Bałtyku pojawiły się sinice i tym samym kąpiel w morzu jest zabroniona przez pewien czas. Tak naprawdę jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego czym są owe sinice i w czym tak naprawdę tkwi ich zagrożenie? Sinice w morzu pojawiają się wówczas, gdy mamy do czynienia z upalną pogodą. Słona woda morska oraz zanieczyszczenia, które napływają wraz z wodą rzeczną powodują, że jest to środowisko korzystne do ich rozwoju.

Czym są sinice?

To organizmy, które na świecie bytują niemalże od zawsze. Są one odporne na różnego rodzaju czynniki jak wysoka temperatura, kwasowe podłoże, jak susze trwające przez wiele tygodni. Jeśli w danym zbiorniku wodnym pojawią się sinice, to wówczas dochodzi do zmniejszenia się ilości dostarczanego tlenu. Tym samym organizmy żyjące w danym zbiorniku po prostu obumierają. Sinice można rozpoznać zarówno po brzydkim zapachu jak również po zielonym kolorze kożucha, który pojawił się na powierzchni wody. Sinice są groźne dla człowieka z uwagi na to, że zawierają one w sobie różnego rodzaju toksyny. To one mogą wywołać niepożądane skutki zdrowotne w postaci zatrucia pokarmowego, porażenia mięśniowego, a nawet  w postaci niewydolności oddechowej mogącej doprowadzić człowieka nawet do śmierci.

Groźne toksyny

W sinicach mamy do czynienia z trzema rodzajami groźnych toksyn. Mowa jest o hepatoksynach, neurotoksynach oraz o dermatoksynach. Jeśli chodzi o te ostatnie, wywołują one w głównej mierze skutki widoczne na skórze człowieka. Można zatem mieć do czynienia z pieczeniem skóry, z obrzękami, ze swędzeniem skóry, wysypką grudkową, pęcherzową, pokrzywką oraz z zapaleniem spojówek. Niektóre z sinic jednakże nie tylko, iż nie są toksyczne dla człowieka, to ponadto również mogą być bardzo korzystne. Mowa o tych z gatunku spirulin. Te sinice mają właściwości przeciwutleniające jak również mogą powodować łagodzenie niektórych stanów zapalnych. Jeśli odpoczywamy nad Bałtykiem i zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy w postaci wymiotów, nudności, bólów gardła, bólów głowy, biegunkę, bólów mięśniowych to wówczas właśnie możemy mieć do czynienia z zatruciem sinicami.

Sinice niebezpieczne dla człowieka

W takiej sytuacji oczywiście jedynym właściwym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza cele m uzyskania stosownej pomocy. Osoby, które miały do czynienia z sinicami, które się z nimi bezpośrednio zetknęły, mogą mieć również objawy alergiczne, włączając w to astmę oskrzelową. Sinice są bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Zetknięcie się z nimi poprzez kąpiel w morzu może doprowadzić nie tylko do poważnych uszkodzeń zdrowia, ale równocześnie istnieje bezpośrednie zagrożenie życia człowieka. Dlatego też w okresie wakacyjnym należy szczególnie uważać podczas kąpieli w morzu. Wszelkiego rodzaju zielone wykwity na powierzchni wody powinny nas odstraszyć i spowodować, że nie będziemy wchodzić do takiego akwenu wodnego. Na szczęście służby ostrzegawcze stoją na wysokości zadania i zasadniczo dosyć szybko wydają stosowne komunikaty o skażeniu wody.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *