Wszystko na temat treningu brzucha

Leczenie depresji-czy istnieje taka możliwość?

depresja

Depresja jest poważnym schorzeniem, które w dobie współczesnej dotyka coraz szerszą grupę osób. Wymagania stawiane przez tempo życia, brak zrozumienia, wsparcia ze strony osób najbliższych powodują, że depresja stała się powszechna, że mówi się o niej coraz częściej i coraz więcej. To oczywiście jest pozytywne, iż ten temat nie jest tabu, ale że wskazuje się na niego jako coś istniejącego, czego nie należy się wstydzić i co należy leczyć. W leczeniu depresji na pewno bardzo ważne jest wsparcie ze strony najbliższych, ale nie tylko.

Leki w leczeniu depresji

Bardzo istotne jest bowiem także stosowanie określonych leków. Zasadniczo są one nieodzowne. Na szczęście współczesna medycyna nie próżnuje i tym samym pojawiają się także nowe pomysły na radzenie sobie z depresją oraz innymi zaburzeniami psychicznymi. Jedną z  nowatorskich metod radzenia sobie z depresją, leczenia depresji jest głęboka stymulacja mózgu, nazywana skrótem DBS. Metoda ta polega na wszczepieniu elektrod, których zadaniem jest monitorowanie pracy określonych obszarów w ludzkim mózgu. W mózgu umieszcza się elektrodę, a w okolicy obojczyka umieszcza się stymulator. Ten ma za zadanie przesyłać impulsy do elektrody. Tym samym dochodzi do zjawiska pobudzenia komórek w niewielkim obszarze mózgu, w którym doszło do powstania różnych zmian chorobowych.

Zmiany w obszarze mózgu

Aby móc skorzystać z tej metody leczenia depresji, należy oczywiście zostać do niej zakwalifikowanym. Istnieje także druga bardzo nowoczesna metoda radzenia sobie z tą chorobą. Chodzi mianowicie o powtarzalną przezczaszkową stymulację magnetyczną. Jest to metoda nieinwazyjna w odróżnieniu od tej poprzedniej. W tym przypadku nie mamy do czynienia z żadną hospitalizacją oraz z koniecznością operacji. Metoda ta jest bardzo prosta i sprowadza się do zastosowania specjalistycznego urządzenia, które emituje fale elektromagnetyczne. Te docierają do zmienionych chorobowo obszarów w ludzkim mózgu i mogą funkcjonowanie tych obszarów poprawić. Fale elektromagnetyczne mogą tutaj spełniać dwie odrębne role. Można bowiem mówić zarówno o wyciszeniu neuronów jak i o ich pobudzeniu do zwiększonej aktywności.

Depresja to jedna z tych chorób, które mogą prowadzić do poważnych zaburzeń, mogą prowadzić do prób samobójczych. W głównej mierze należy odpowiednio rozpoznać tę chorobę, przyznać się do jej istnienia. Z drugiej strony również nie każde obniżenie nastroju jest jednocześnie depresją. Aby bowiem móc mówić o depresji, najpierw należy ją potwierdzić, najpierw należy skonsultować się z odpowiednim specjalistą. To wymaga odwagi, aczkolwiek w obliczu depresji nie ma innego dobrego rozwiązania.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *