Wszystko na temat treningu brzucha

Czym jest depresja?

depresja

Czasem każdemu z nas jest źle, smutno, jesteśmy przygnębieni. Boli nas głowa, wszystko nas dobija. Czy to już depresja? Czym jest ta choroba? W większości przypadków powstaje ona przy zaburzeniach przepływu serotoniny- tak zwanego hormonu szczęścia- do mózgu. Obecnie informacje na temat depresji, jako choroby, profilaktyka i sposoby leczenia są rozpowszechnione, ludzie przestali traktować te schorzenia, jako objaw swoistej psychozy.

Depresja dotyka dzieci i dorosłych

I całe szczęście, bo ludzie objęci tą chorobą nie są, popularnie mówiąc, wariatami. To po prostu chorzy pacjenci, próbujący zwalczyć swoje problemy. Dzisiaj, podobnie jak zwalczamy m. in. grypę czy inne choroby ciała, możemy zwalczyć też i chorobę umysłu. W końcu nasz mózg jest organem, tak jak nerki czy płuca. Bardzo ważne w pomocy chorym na depresję jest wsparcie bliskich. Szczególnie warto obserwować dzieci i dorastającą młodzież, ponieważ oni są szczególnie zagubieni przez okres dojrzewania i dodatkowo mogą nie poradzić sobie z uczuciami towarzyszącymi tej chorobie.

Wbrew pozorom depresja wcale nie dotyka jedynie osób dorosłych, po ciężkich życiowych doświadczeniach czy przeżyciach. Przeciwnie może dotknąć każdego z nas nawet dziecko.

Dlaczego dzieci cierpią w wyniku zaburzeń depresji? Okazuje się, że powodów takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Niekiedy trudności w szkole, problemy rodziców, czy nieakceptacja przez rówieśników może być powodem problemów psychicznych dziecka. Warto jednak szybko reagować, jeżeli widzimy, że dziecko boryka się z problemami. Wiele nieleczonych depresji prowadzi nawet do prób samobójczych, co oznacza, że los dziecka czy nastolatka warto mieć na bacznej uwadze.

Jak zdiagnozować depresję?

 Jeśli sami u siebie chcemy zdiagnozować depresję, musimy odpowiedzieć sobie na parę pytań. Jak widzimy swoją przyszłość? Czy zaniedbałem siebie, przyjaciół, obowiązki? Czy obwiniam się za coś i uważam, że zasługuję na karę? Czy mam myśli samobójcze? Jak wygląda moja samoocena, czy jestem z siebie zadowolony? Należy również spytać siebie, czy taka sytuacja jest tymczasowa, czy myśli tego typu trzymają się nas przez dłuższy czas. Jeśli towarzyszą nam one już kolejny dzień, tydzień, miesiąc, powinniśmy udać się do specjalisty, najlepiej lekarza psychiatrii, który pomoże nam odnaleźć siebie i podjąć kolejne kroki. Nie musimy się martwić czy wstydzić depresji, jest to choroba jak każda inna, i każdy, szczególnie ze wsparciem bliskich oraz pomocą lekarzy oraz psychologów, ma szansę na normalne, szczęśliwe życie.

Depresja to choroba, która potrafi utrudnić, a nawet zniszczyć życie. Nie należy, więc zwlekać z udzieleniem konkretnej i fachowej pomocy. Depresja jest chorobą podstępną, którą bardzo trudno pokonać w pojedynkę. Nie bójmy się prosić o pomoc. Z całą pewnością wykwalifikowany lekarz jest wstanie pomóc nam pokonać depresję.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *