Borykasz się z problemem alergii. Jesteś uczulona na pyłki traw, kurz, pleśń czy grzyby? Bez względu na rodzaj alergenu cierpi cały organizm. Kichanie, katar, uczucie zatkanego nosa, to nie jedyne objawy towarzyszące alergii. Bardzo często cierpią też nasze oczy.
Swędzenie i pieczenie oczu w czasie alergii
Niecodzienną dolegliwością jest swędzenie i pieczenie oczu. Najczęstszą przyczyną są kontakty z alergenami. Dolegliwości oczu są spowodowane zarówno kontaktem z pyłkami, na które jesteśmy uczuleni, ale także na pleśń i kurz, czy też roztocza.
Oczy bardzo często mają kontakt z substancją na którą jesteśmy uczuleni. Nie da się tego uniknąć będąc na spacerze czy też przebywając w domu. Alergen sprawia, że w organizmie uwalnia się więcej histaminy, zaś to powoduje objawy alergii oczu. Są to:
- Łzawienie
- Zaczerwienienie
- Swędzenie
- Pieczenie
- Opuchnięte powieki
Najczęściej w tej sytuacji lekarz przepisze doustne leki przeciwhistaminowe, krople do oczu, lub preparaty nawilżające. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele domowych sposobów, które również mają właściwości antyhistaminowe. Wiele z nich możesz wypróbować w domu i szybko poradzić sobie z przykrym problemem.
Domowe sposoby na swędzenie i pieczenie oczu w czasie alergii
Istnieje wiele domowych sposobów, aby złagodzić swędzenie i pieczenie oczu w czasie alergii
- Zimny kompres dla ukojenia oczu – sposób jest prosty, bowiem wystarczy namoczyć ściereczkę w zimnej wodzie i przyłożyć do oczu. Kompres trzymać kilka minut. Obrzęk oczu zniknie, zaś one przestaną swędzieć.
- Kompres z nagietka lub rumianku są bardzo skutecznymi sposobami, ponieważ mają właściwości przeciwzapalne. Wystarczy dwie łyżeczki suszonych kwiatów rumianku lub nagietka zaparzyć w szklance wody i przykryć na 10 minut. Roztwór odcedzamy i wystudzony przykładamy na gaziku do oczu.
- Przemywanie oczu wodą z kurkuminą również przynosi korzyści ponieważ działa ona przeciwzapalnie i i może hamować uwalnianie histaminy z komórek. Pół łyżeczki proszku z kurkumy rozpuszczamy w ¼ wody ciepłej. Tym roztworem przemywamy powieki i oko.
- Sok z cytryny zmniejsza alergię, dlatego warto pić go kilka razy dziennie, aby działał od wewnątrz organizmu. Cytryna ma w sobie flawonoidową hesperetynę i witaminę Ca substancje te zapobiegają reakcjom alergicznym sok z cytryny usuwa alergię oczu ale także alergię nosową.
- Wilgotne torebki po herbacie także sprawią, że obrzęk oczu zmniejszy się i przestaną swędzieć i piec. Wystarczy na 5 minut położyć torebki na powiekach a odczujemy wyraźną ulgę.
- Owoce jagodowe w trosce o zdrowe oczy. Owoce tego typu znacznie zmniejszają uwalnianie się histaminy. Najwięcej flawonoidów zwanych kwercetyną zawierają jeżyny, jagody i borówki.
- Unikaj alergenów, które podrażniają oczy. Jest to w pewnym stopniu możliwe, chociaż nie zawsze proste. Warto pogotować pościel, aby nie była siedliskiem roztoczy, odkurzaj często pomieszczenia a także przecieraj na mokro podłogi, aby nie unosił się kurz.