Wiele słyszy się o dbanie o siebie w ciąży. Nie powinno się farbować włosów, chodzić do kosmetyczki, wykonywać różnych zabiegów. Ciąża to nie oznaka, że kobieta powinna przestać o siebie dbać. Wręcz przeciwnie. Różne zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne poprawiają samopoczucie i nastrój, co dobrze wpływa na dziecko. Natomiast wiele mówi się o zabiegach związanymi z włosami w ciąży. Jest wiele zakazów: nie obcinać, jak wcześniej zostało wspomniane – nie farbować, nie myć. Ale czy warto stosować się do nich? Gdy kobieta jest w stanie błogosławionym to jej włosy są o wiele zdrowsze i mocniejsze. Jest to przede wszystkim zasługa hormonów.
Czy ciąża ma wpływ na włosy?
Podczas ciąży stężenie estrogenów wzrasta. Hamują i zmniejszają wypadanie włosów oraz pobudzają do pracy włosowe mieszki. Dlatego u wielu kobiet w ciąży, włosy są gęstsze i mniej łamliwe. Mycie głowy podczas bycia w ciąży raz w tygodniu to mit! Takie stwierdzenie nie ma podstaw. Od kiedy woda ma być zagrożeniem? Tak jak w innych okresach życia tak i podczas ciąży trzeba i powinno się pielęgnować włosy. Owszem, w ciąży włosy się mniej przetłuszczają, a jest to sprawka łojowych gruczołów, ponieważ są one słabsze w tym okresie (mają na to wpływ hormony). I właśnie dlatego wiele kobiet rzadziej myje głowę. Jest to wyjaśnione, dlaczego włosy myje się rzadziej i nie ma tu żadnych przeciwwskazań co do mycia.
Problem typowy dla ciąży
Warto pamiętać, że gdy jesteśmy już w wysokiej ciąży i nasz brzuch jest duży i mamy wtedy problem z pochylaniem się nad wanną, to warto poprosić kogoś bliskiego o pomoc. Każda przyszła mama powinna często ścinać (podcinać) swoje włosy. Włosów jest więcej i warto zadbać o siebie, aby zachować swój wygląd, kształt fryzury. Preparaty, które służą do pielęgnacji i stylizacji włosów jest naprawdę bezpieczne dla kobiet, które są w ciąży. Wszystkie substancje, które znajdują się w lakierach, żelach bądź piankach nie przenikają do krwiobiegu ciężarnej i nie są w stanie zaszkodzić ani kobiecie ani dziecku. Nie można zapominać o tym, że niektóre kosmetyki, substancje mogą nas jednak uczulać w ciąży. U niektórych kobiet skóra podczas ciąży staje się bardziej wrażliwa na niektóre rzeczy. Nie wynika jednak z tego nic szkodliwego dla dziecka. Objawami uczulenia będą swędzące miejsca na ciele.
Warto przed użyciem nowego kosmetyku, wypróbować go na swoim nadgarstku, aby uniknąć nieprzyjemnych rzeczy. Węch i powonienia u przyszłej mamy robi się wrażliwszy podczas ciąży, dlatego niektóre preparaty i substancje mogą przeszkadzać przyszłej mamie. I tutaj pojawia się pewien mały problem, bo nie ma żadnych badań, które jednoznacznie potwierdziłyby, że zabieg farbowania włosów jest szkodliwy dla ciężarnych, ale również nie ma takich, które mówią o tym, że zabieg ten jest bezpieczny. Farba wchodzi w martwą część włosa i jego część dociera do głowy. Silne składniki teoretycznie mogą przeniknąć przez skórę do krwi, a dalej do łożyska. Dlatego też, niektórzy ginekolodzy bądź położne odradzają farbowania włosów przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Wtedy właśnie kształtują się jedne z najważniejszych organów dziecka.