Zakłady bukmacherskie dla przeciętnego obywatela mogą kojarzyć się z pewnego rodzaju hazardem. Mowa tu bowiem o dużych, często kilkutysięcznych kwotach. Na przestrzeni lat nie zmieniła się może tyle treść zakładów bukmacherskich co ich forma. Dziś wszystko odbywa się nie na tablicy, a w sieci. Wracając jednak do samego hazardu to jak sprawdzić, czy zakłady w których biorę udział nie są przestępstwem? Czy bukmacherzy w Polsce są legalni? Postanowiliśmy powiedzieć sobie nieco więcej zarówno o legalnych bukmacherach, jak o tym jak rozpoznać tych, którzy mijają się z prawem.
Legalni bukmacherzy w Polsce
Tu warto zacząć od tego w którym momencie zakłady bukmacherskie w Polsce są legalne. Warunek podstawowy to możliwość korzystania z dostawców wyposażonych w licencje na prowadzenie działalności będącej ważną na terenie całego kraju. Taki zapis został ustanowiony w ustawie z dnia 19 listopada 2009 roku, warto dodać, że od kwietnia tego roku ustawa działa na nieco zmienionych zasadach. Co warto wspomnieć – prowadzenie działalności bukmacherskiej wiąże się ze znaczącym wkładem finansowym. Dowód? Przykładowy bukmacher musi płacić aż 12% podatek od większości obstawianych zakładów. Należy jednak pamiętać, że bukmacherzy w Polsce muszą posiadać określone koncesje.
Nielegalni bukmacherzy i ich kary
Kim jest zatem nielegalny bukmacher? To przede wszystkim osoba, która nie spełnia wyżej wspomnianych warunków zapisanych w ustawie, czyli nie posiada koniecznych koncesji. W mediach dość sporą uwagę poświęca się również bukmacherom z zagranicy. Bardzo wielu bukmacherów z Wielkiej Brytanii do naszego kraju. Nie chcąc jednak tracić licencji w swoim kraju nie mogą też realizować zakładów bukmacherskich w Polsce. Co ciekawe, przykładowo bukmacherom z Malty taka opcja wcale nie przeszkadza.
A jak wyglądają kary dla nielegalnych bukmacherów w Polsce? Przede wszystkim są to mandaty w postaci kary pieniężnej. W skrajnych przypadkach suma takiego mandatu może wynieść aż ok. 740 tysięcy złotych. Warto dodać, że nielegalni bukmacherzy to przede wszystkim osoby, które w ten sposób chcą uniknąć wspomnianego 12% podatku. Patrząc jednak na możliwe kary warto zastanowić się, czy takie rozwiązanie w ogóle się opłaca.
Jak rozpoznać nielegalnego bukmachera?
Oprócz wyżej wspomnianych koncesji legalni bukmacherzy w Polsce muszą się przede wszystkim siedzibę w Polsce. Kolejna ważna, a zarazem podchwytliwa kwestia to strona internetowa. Legalne zakłady bukmacherskie posiadają końcówkę pl, większość tych nielegalnych ma końcówkę com.
Sztuka to dobrze obstawić
W gruncie zakłady bukmacherskie w Polsce cieszą się dużą popularnością. Zwłaszcza w przypadku piłki nożnej, w tym Ligii Europejskiej. Jakież emocje (i stawki!) muszą być, gdy naprzeciwko siebie stają chociażby takie drużyny jak Real Madryt kontra FC Barcelona. Co więcej samo bukmacherzy są doskonale zorientowani w statystykach tak, by do danego spotkania przydzielić odpowiednie kwoty.