Wszystko na temat treningu brzucha

Rozstępy sportowca – jak się ich pozbyć?

Rozstępy sportowca - jak się ich pozbyć?

Największym koszmarem sportowców – osób, które dbają o swoją tężyznę i wygląd fizyczny – jest pojawienie się rozstępów. Szpecące blizny są skazą na perfekcyjnie wyprofilowanym ciele. Jak im zapobiegać oraz jak usunąć już powstałe? Sprawdźcie porady specjalisty!

Czym są i jak powstają rozstępy?

Rozstępy to nic innego, jak blizny naszej skóry. W trakcie szybkiego jej rozciągania bądź kurczenia – jak to ma miejsce podczas intensywnego przybierania masy mięśniowej czy utraty tłuszczu – nasza skóra nie nadąża nad produkcją dodatkowych włókien, poprzez co rozciąga się, aby nie utracić ciągłości. Kiedy jednak włókna zerwą się, pojawiają się czerwone, podłużne pasy. Z biegiem czasu, zazwyczaj po około 6-12 miesiącach rozstępy rozjaśniają się i pozostają na ciele jako białe linie.

Jak zapobiegać rozstępom?

Najważniejsze jest, aby połączyć pielęgnację od wewnątrz i od zewnątrz. Trzeba wzmocnić skórę, która zostanie narażona na duży wysiłek. Dlatego dieta powinna być bogata w pełen kompleks witamin i minerałów, z uważnym uwzględnieniem witamin A, C oraz E. Z diety trzeba wyeliminować fast-foody, słodycze, alkohol oraz sól. Substancje zawarte w tych produktach nie tylko wpływają negatywnie na kondycję, ale również na rozłożenie tłuszczów.

Należy pamiętać, że nieodpowiedni poziom nawilżenia osłabia włókna skóry, poprzez co jest ona bardziej podatna na powstawanie rozstępów. Odwodniona skóra nie ma siły się bronić – jest szorstka, szara, matowa. Gołym okiem widać, jak mocno jest napięta. Dlatego trzeba pić wiele płynów, ale także nawilżać skórę od zewnątrz.

Aby wzmocnić skórę trzeba zaopatrzyć się w tłuste kremy, balsamy czy olejki bogate w wit. A, C, E. Sam proces wklepywania czy wmasowywania tych produktów sprawi, że poprzez masaż ujędrnimy i wzmocnimy skórę.

Jak pozbyć się rozstępów?

Na rynku dostępnych jest wiele kremów na rozstępy. Sportowcy mogą sięgać również po produkty przeznaczone dla kobiet w ciąży – ostatecznie cały proces powstawania rozstępów jest dokładnie taki sam. Istnieje również wiele bardziej inwazyjnych zabiegów – od laseru frakcyjnego, radiofrekwencji mikroigłowej.

Z rozstępami można sobie poradzić również mniej inwazyjnie w salonie kosmetycznym za pomocą peelingów kwasami: Aby skutecznie pożegnać się z rozstępami należy wybrać serię minimum 4 zabiegów powtarzanych co średnio 20 dni. Najlepszymi kwasami w walce z rozstępami są kwas szikimowy, glikolowy oraz trójchlorooctowy. – mówi p. Magdalena Jaglarz, z wykształcenia chemik, która od wielu lat zajmuje się wykonywaniem peelingów chemicznych kwasami. Terapia kwasami jest bardzo efektowna i praktycznie bezbolesna. Po każdym zabiegu skóra jest zaczerwieniona i delikatnie podrażniona, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji, nawilżaniu i unikaniu słońca, regeneruje się ona już po kilku dniach. – dodaje Pani Magda. Więcej informacji na temat usuwania rozstępów i blizn za pomocą kwasów znajdziemy na blogu kosmetycznym magdalenajaglarz.pl.

By: admin