Wszystko na temat treningu brzucha

Na czym polega dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa, jak sama nazwa wskazuje nie zawiera glutenu. W praktyce może stanowić dla nas poważne wyzwanie, dlatego zanim się jej podejmiemy zastanówmy się, czego będzie od nas wymagać.

Produkty bez glutenu

Z całą pewnością jeśli chcesz stosować dietę bezglutenową wiesz, że w sklepach jest szereg produktów, w których składzie nie ma glutenu. Czy po wszystkie z nich możemy sięgnąć? Z całą pewnością nie, ponieważ wiele z nich co prawda glutenu nie zawiera, ale zawiera szereg różnorodnych chemicznych i niezdrowych dodatków. Oparcie żywienia na takiej diecie, może również szybko doprowadzić do niedoborów organizmu w witaminy, a zwłaszcza w witaminę B. dodatkowo brak nam będzie żelaza, wapnia, cynku, selenu, magnezu czy manganu, a także błonnika pokarmowego.

Jak stosować dietę bezglutenową?

Aby dieta bezglutenowa była pełnowartościowa, powinniśmy wybierać w niej bezglutenowe zboża i dodatki węglowodanowe. Możemy sięgnąć po grykę, komosę ryżową, proso czy amarantus. Dodatkowo warto unikać gotowych miksów, które w swoim składzie mają bardzo dużą ilość konserwantów.

Aby nasza dieta bezglutenowa była po prostu zdrowa, pamiętać trzeba o różnorodności i sezonowości. W naszej codziennej diecie pojawić się muszą warzywa oraz owoce. Zadbajmy także aby nasza dieta była smaczna, ponieważ łatwo możemy się zniechęcić. Dieta bezglutenowa nie jest wymagająca i trudna. A stosując ją unikniemy problemów zdrowotnych a nasz organizm będzie pracował doskonale i świetnie funkcjonował.

 

By: Aneta R.