Wszystko na temat treningu brzucha

Wpływ odżywek białkowych na zdrowie

odżywki białkowe a trening brzucha

Sportowcy, oraz osoby prowadzące aktywny tryb życia, w tym kulturyści. By osiągać oczekiwane rezultaty muszą spełniać trzy warunki, a ściślej, zadbać o trzy sprawy. Po pierwsze odpowiednia dieta, po drugie odpowiedni dla danego organizmu zestaw ćwiczeń, po trzecie, odżywki. W tym przypadku jednak biorąc pod uwagę zarówno maksymalną redukcje tkanki tłuszczowej, jak i wzrost masy mięśniowej najczęściej mamy na myśli odżywki białkowe. To właśnie białko od momentu narodzin nie tylko bierze udział w budowie naszych kości, ale masy mięśniowej.

Nie mniej jednak pojawiło się wiele negatywnych głosów mówiących o szkodliwym wpływie odżywek białkowych na zdrowie. W związku z tym postanowiliśmy zarówno przedstawić pozytywny ich wpływ, jak i możliwie negatywny obalając tym samym kilka ,,mitów” dotyczących suplementacji białkowej.

Pozytywne aspekty odżywek białkowych

Jest ich wiele. Przede wszystkim co już wyżej zostało wspomniane rozwijają strukturę naszych mięśni i kości. Sprawiają, że cały organizm staje się silniejszy, bardziej wydajny, a przede wszystkim odporny na różnego rodzaju urazy i kontuzje. A jeśli one już się pojawią, to znacznie szybciej zanikają. To może być szczególnie ważne dla osób zaczynających swoją ,,przygodę” ze sportem, czy ogólnie aktywnością fizyczną.

Potęga aminokwasów

Bo to właśnie one są najważniejsze jeśli chodzi o suplementy białkowe. Same aminokwasy to fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, walina czy histydyna. Więcej na ten temat przeczytać można w serwisie fitness-blender, poświęconemu w całości tematyce zdrowia i fitness.

Odżywki białkowe – dlaczego szkodliwe?

Oczywiście podstawowym pytaniem jest fakt, czy odżywki białkowe są w stanie zastąpić białko w naturalnych produktach? Otóż nie, a wspomniane odżywki powinny być stosowane jako element uzupełniający wartości białka w organizmie. Co nie znaczy, że nie są przydatne, bo są, głównie dlatego, że zarówno zawodowi sportowcy, jak i osoby, które zwyczajnie prowadzą aktywny tryb życia, chodzą na siłownie, spalają białka dwa razy więcej i szybciej.

Przechodząc jednak do wspomnianych szkodliwości. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę zdrowie naszej wątroby i nerek, którym dieta wysoko białkowa może (ale nie musi) szkodzić. W takich sytuacjach przyjmowanie należy jednak skonsultować z lekarzem. Odżywki białkowe nie są wskazane w przypadku osób zmagających się z wszelkimi zaburzeniami układu pokarmowego, nastolatków, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Najwięcej zamieszania z białkiem serwatkowym

A ściślej z odżywkami na ich głównej podstawie. Samo białko serwatkowe jak wiemy powstaje w postaci fermentacji resztek białka używanego do produkcji mleka, gdzie staje się nie jako jego ,,efektem ubocznym”. Zarzuca się jednak, że przyjmowanie go w formie sproszkowanej nie jest wskazane dla naszego organizmu. Dla wielu jednak ta opinia jest mocno przesadzona, a to chociażby ze względu na ogromną zawartość niezbędnych aminokwasów w białku serwatkowym. W dodatku białko to przeznaczone jest dla alergików, oraz osób uczulonych na laktozę, tym bardziej jest bezpieczne.

By: admin