Uprawianie sportu jest propagowane na całym świecie jako działanie na rzecz zdrowia szeroko pojętego. Ma zmniejszać masę ciała, ujędrniać je i usprawniać. Dodatkowo służy naszej urodzie – piękne, smukłe, proporcjonalnie zbudowane ciało, z jędrną skórą i widocznymi mięśniami jest obiektem pożądania każdego człowieka, nie tylko nastolatka. Czy jednak amatorskie uprawianie sportu jest zawsze zdrowe? Czy każda aktywność fizyczna jest dla każdego?
Dobroczynne uprawianie sportu
W mediach bardzo dużo mówi się na temat dobroczynnych skutków uprawiania sportu. Kanały telewizyjne co rusz prześcigają się w tworzeniu programów dotyczących ćwiczeń, a trenerki fitness zyskują coraz większą popularność na instagramie. Nie mówi się jednak o tym, że sport równa się urazy.
Nie każda dyscyplina sportu nadaje się dla każdego. Osoby z nadwagą i otyłością nie są w stanie ćwiczyć tak samo jak ludzie szczupli. Starsze osoby również mają wiele ograniczeń.
Najczęstsze urazy
Do najczęstszych urazów spowodowanych amatorskim uprawianiem sportu należą mięszy innymi urazy kostek – zwichnięcia i skręcenia. Do tego typu bolesnego schorzenia może dojść podczas biegania, podskoków na skakance czy do kosza w czasie meczu koszykówki. Urazowymi dyscyplinami są także taniec czy wspinaczka górska. Wystarczy nieuważnie stanąć, wyginając niefortunnie nogę w kostce, aby doszło do poważnych uszkodzeń. W celu ochrony kostek przed urazami, warto zainwestować w profesjonalne obuwie, ćwiczyć początkowo bardzo ostrożnie i nie przeciągać treningów.
Uszkodzenie kolana
Innym, wyjątkowo bolesnym i groźnym urazem, jest uszkodzenie kolana. Skręcenie stawu kolanowego może mieć długofalowe konsekwencje, objawiające się problemami z chodzeniem oraz bólem przy zginaniu. Rehabilitacja kolan jest procesem długotrwałym. Zdarza się, że staw już nigdy nie wraca do dawnej sprawności, co szczególnie dla młodych osób jest powodem do wprowadzenia wielu ograniczeń w dalszym życiu. Uraz tego rodzaju jest wyjątkowo groźny dla ludzi starszych. Ich organizmy mają bowiem słabą zdolność regeneracji.
Zdarza się, że podczas uprawiania niektórych dyscyplin sportowych bez przygotowania i odpowiedniego osprzętu, dochodzi do urazów głowy – wstrząśnienia lub wstrząsu mózgu. Upadki z dużej wysokości, szczególnie na część potyliczną czaszki są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka, dlatego należy chronić głowę kaskiem. Jazda na rowerze czy wspinaczka nie mogą odbywać się bez ochraniacza na głowę. Nawet najwięksi amatorzy powinni o tym pamiętać i zdawać sobie sprawę z ewentualnych niebezpieczeństw.
Mniej groźne, ale również bolesne bywają skaleczenia, stłuczenia i siniaki. Trudno ich uniknąć, uprawiając sport, dlatego warto być przygotowanych i zaopatrzyć uprzednio apteczkę w maści przeciwbólowe, plastry i bandaże.
Uprawianie sportu samo w sobie jest pożądane i potrzebne. Warto jednak wykazać się zapobiegliwością i ostrożnością, aby choć w niewielkim stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazu, a w konsekwencji zniechęceniu i zaniechaniu aktywności fizycznej.