Wszystko na temat treningu brzucha

Urografia i jej zalety

urografia

Schorzenia nerek i układu moczowego dotykają co raz większą część populacji. W celu ich zdiagnozowania stosuje się wiele badań specjalistycznych. Jednym z nich jest urografia, która umożliwia ocenę czynności dróg moczowych i nerek. Jest to badanie radiologiczne, którego przeprowadzenie wymaga podanie dożylnie środka kontrastującego i wykorzystania promieni rentgenowskich. Pozwala to na obserwację przepływu moczu.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Podstawowym wskazaniem do wykonania tego badania są wrodzone wady układu moczowego lub jego urazy. Lekarze kierują na urografię pacjentów uskarżających się na występowanie przeszkód w oddawaniu moczu w postaci pieczenia, bólu czy pojawianiu się krwi. Skuteczność tego badania jest bardzo wysoka, jednak nie u każdego pacjenta może zostać wykonane. Podstawowym przeciwwskazaniem jest uczulenie na środek kontrastu oraz wystąpienie upośledzenia funkcji nerek, gdyż uniemożliwi to wypłukanie kontrastu z organizmu. Ze względu na promieniowanie, urografii nie wykonuje się u kobiet w ciąży ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu.

Co ważne, na badanie to trzeba stawić się na czczo. Na kilkanaście godzin przed badaniem zaleca się lekkostrawne posiłki, a niekiedy nawet lewatywę bądź zażycie środka przeczyszczającego. Po zakończeniu badania należy dużo pić, aby jak najszybciej wypłukać środek kontrastujący z organizmu. Wyniki powinny zostać zinterpretowany przez specjalistę, który w razie jakiś nieprawidłowości skieruje nas na dalszą diagnozę, czego konsekwencja będzie leczenie.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *