Wszystko na temat treningu brzucha

Zespół Cushinga

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się choroba związana z nadmiarem hormonów sterydowych. Pojawienie się Zespołu Cushinga nie jest w żaden sposób uzależnione od wieku. Charakteryzuje się widoczną gołym okiem otyłością i rozstępami. Pochodnymi tej choroby są problemy z ciśnieniem i cukrzyca. Znane są przypadki, że był to jeden z pierwszych objawów rozwijającego się nowotworu. Objawy są zauważalne, jednak niewielu ludzi jest świadomym istnienia takiej choroby. Jednak lekarz, do którego zgłasza się chory powinien być nadzwyczaj czujny i powinien zlecić odpowiednie badania.

Charakterystyczne cechy

Dla Zespołu Cushinga charakterystyczne jest to, że pacjent szybko przywiera na wadze pomimo tego, że jego dieta nie uległa zmianom. Nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzi się  na brzuchu, karku, tułowiu, natomiast twarz staje się okrągła z pucułowatymi policzkami, przy czym kończyny są nieproporcjonalnie szczupłe. U osób dotkniętych tą dolegliwością bardzo łatwo o siniaki. Są oni również podatni na infekcje, przy czym zauważają u siebie spadek libido i osłabienie mięśni. Kobiety mają również problem z cyklami miesięcznymi, nie mówiąc już o zajściu w ciążę. U chorych bardzo szybko rozwija się osteoporoza, co powoduje przewlekłe bóle kości i stawów, które w zasadzie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Niezwykle niebezpieczne są choroby towarzyszące Zespołowi Cushinga. Należą do nich problemy sercowo- naczyniowe, zaburzona gospodarka lipidowa, która może prowadzić do zatykania żył przez złogi złego cholesterolu.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *