Wszystko na temat treningu brzucha

Jakie dolegliwości może dać chory kręgosłup?

Bóle kręgosłupa – zazwyczaj kojarzą nam się z bólem pleców. Często jednak niosą za sobą szereg innych objawów. Wszystko bowiem zależy od tego jaka część ciała przestaje prawidłowo funkcjonować. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się nieco bliżej dolegliwościom kręgosłupa, jak i objawom jakie mogą się pojawić.

Kręgosłup szyjny

Początkowo to oczywiście bóle w okolicach ramion, szyi, czy karku. Później mogą pojawić się bóle głowy, często na tyle nasilone, że dają objawy migrenowe. Mogą więc pojawić się zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, a w skrajnych przypadkach nawet omdlenia. Często pojawiają się też mrowienia kończyn.

Kręgosłup piersiowy

Niestety, bóle w okolicach tej części kręgosłupa dają objawy, które mogą przypominać choroby serca, a nawet zawału. Pojawiają się nie tylko bóle w klatce piersiowej, ale duszności często przypominające te towarzyszące astmie. Bóle w okolicach kręgosłupa piersiowego mają też zły wpływ na ciśnienie tętnicze (nagły wzrost, lub spadem), a także układ krążenia. Co ważne – w szczególności narażone są osoby po 30-stym roku życia.

Kręgosłup lędźwiowy

Cierpią przede wszystkim nasze nogi, które zaczynają mrowieć i drętwieć. Często pojawia się również ostry ból w okolicach krzyża i pasa. Ból zazwyczaj jest na tyle promieniujące, że podejrzewamy problem z nerkami. W przypadku kobiet objawy mogą kojarzyć się z tymi odczuwanymi w czasie miesiączki. Ponadto dolegliwości charakterystyczne są również przy rożnego rodzaju zmianach zwyrodnieniowych.

Jak sobie pomóc?

Zdrowy kręgosłup to wiele czynników – w tym m.in. aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, a także wysoka jakość snu. A skoro o niej mowa to w tym celu warto skorzystać z poduszek medycznych do spania. Tego typu poduszki są nie tylko doskonałą formą profilaktyki, ale i często pomagają przy rehabilitacji wielu schorzeń kręgosłupa. Więcej na temat zdrowotnych właściwości poduszek dowiesz się czytając ten poradnik. Same poduszki są również wygodne i estetyczne, dzięki czemu dobrze się prezentują.

By: Anna D.