Wszystko na temat treningu brzucha

Metody zabezpieczania komputera

antywirus

Bezpieczeństwo komputera, laptopa czy innego urządzenia zależy w dużym stopniu od tego w jaki sposób go używamy i czy dbamy o jego zabezpieczenie. Warto znać kilka metod, dzięki którym zwiększymy poziom bezpieczeństwa pracy w sieci.

Metody proste ochrony komputera

  • Instalacja oprogramowania antywirusowego, które zabezpieczy nas przed wirusami, robakami i innymi szkodliwymi aplikacjami. Możemy wybrać zarówno program bezpłatny, jak i płatny, który jest o wiele bardziej skuteczny. Każdy antywirus pełni swoją funkcję, samodzielnie się aktualizuje dzięki czemu pozwala nam wykryć nawet największe zagrożenia w sieci. O zagrożeniach poczytasz TUTAJ.
  • Automatyczna aktualizacja jest niezwykle ważnym elementem w procesie bezpiecznego korzystania z Internetu. Kody które działają w sieci często mogą zawierać błędy i luki, zaś specjaliści wciąż pracują nam ich poprawą. Tym samym zawsze aktualne oprogramowanie pozwala nam wyeliminować wiele wirusów i bezpieczniej poruszać się w sieci. Wielu z nas używa sytemu Windows. Jego aktualizacje są szczególnie ważne ponieważ często dochodzi do pojawienia się luk. Łatki można właściwie zabezpieczyć i tym samym uchronić się przed szkodliwym oprogramowaniem.

 

  • Unikaj brudnych stron, a szczególnie tych, które cechują się posiadaniem nielegalnego oprogramowania, muzyki czy też treści. Bardzo często mogą pojawić się na nich wirusy, które łatwo przenieść na swój komputer. Szkodliwość takiego oprogramowania często bezwiednie może wpłynąć na komputer właściciela. W niektórych sytuacjach nie tylko warto się chronić, lecz nawet zgłosić sprawę do organów ścigania, jeśli proces przebiega nielegalnie, bądź też jest kompromitujące dla użytkownika.

 

  • Rozsądnie używaj haseł ponieważ jest to jeden z najczęstszych błędów, które popełniają użytkownicy Internetu. Często używamy do wszystkich czynności jednego hasła, które na dodatek jest stosunkowo łatwe. W taki sposób hakerzy otrzymują dostęp do naszych danych, nie tylko tych błahych, ale również bardzo istotnych, jak na przykład hasła bankowe. Warto zaopatrzyć się w dobre hasło. Powinno być ono stosunkowo długie a jednocześnie łatwe do zapamiętania dla nas, lecz trudne w rozwikłaniu dla hakera. Możemy używać w nim litera małych i dużych, cyfr a także znaków specjalnych. Pamiętajmy aby haseł nigdy nie udostępniać osobom trzecim. Warto notować je nie w komputerze, lecz np. w zeszycie.

 

  • Używaj bezpiecznej przeglądarki. Obecnie za taką przeglądarkę można uznać Google Chrome oczywiście pod warunkiem, że jest to wersja aktualna. Przeglądarka jest częstym atakiem hakerów, dlatego warto ją aktualizować by wykluczyć złośliwe oprogramowanie.

 

By: Aneta R.