Wszystko na temat treningu brzucha

Najczęstsze choroby kręgosłupa

Kiedyś problemy z kręgosłupem były domeną osób starszych, aktualnie do gabinetów lekarskich zaglądają coraz młodsi pacjenci skarżąc się na problemy związane z kręgosłupem. Statystyki donoszą, że aktualnie na schorzenia kręgosłupa cierpi ok. 80% społeczeństwa w wieku 25-60 lat. A jakie są najczęściej odnotowywane dolegliwości?

Choroby kręgosłupa – te dosięgają nas najczęściej

Dyskopatia – określana jako najczęściej występująca przyczyna dolegliwości bólowych pleców. Sama dolegliwość dotyczy przede wszystkim krążków międzykręgowych inaczej zwanych dyskami. Dysk zbudowany jest z jądra miażdżystego. Pod wpływem np. przesilenia fizycznego może dojść do zwyrodnienia jądra, wówczas pojawiają się dolegliwości bólowe. Jest możliwość, by bóle ustały samoistnie. Niestety w większości przypadków konieczna jest rehabilitacja i zabieg operacyjny.

Kifoza inaczej zwana wygięciem kręgosłupa do tyłu na odcinku piersiowym i krzyżowym.  Sama kifoza kształtuje się już w okresie płodowym. Pod wpływem m.in. różnych schorzeń może jednak ulec patologicznemu przerostowi. Należy wtedy jak najszybciej rozpocząć rehabilitacje, bądź fizjoterapie. W niektórych przypadkach konieczne może być noszenie gorsetu ortopedycznego, lub zabieg chirurgiczny.

Skolioza – inaczej skrzywienie kręgosłupa. Wynikać może nie tylko z nadmiernego wysiłku fizycznego, ale i różnego rodzaju schorzeń, czy urazów. Skolioza spotykana jest u osób w każdym wieku. Najczęściej jednak pojawia się w okresie silnego wzrostu. Metod leczenia może być wiele – od rehabilitacji, poprzez gorset ortopedyczny, aż po zabieg operacyjny.

Lordoza – inaczej wygięcie kręgosłupa. Tym razem jednak w stronę brzuszną zarówno na odcinku szyjnym, jak i lędźwiowym. Może przybrać rozmiary patologiczne wymagające specjalistycznego leczenia.

Poduszki ortopedyczne dla zdrowego kręgosłupa

W leczeniu wyżej wspomnianych schorzeń mogą pomóc poduszki ortopedyczne. W ostatnim czasie cieszą się ogromnym zaufaniem nie tylko jako dodatkowy element rehabilitacji, ale i forma profilaktyki. Swoje zdrowotne właściwości zawdzięczają piance z której są wykonane. Dzięki nim rano obudzisz się wypoczęty i bez bóli w okolicach pleców, szyi i karku. Więcej o zaletach poduszek ortopedycznych do spania można przeczytać tutaj.

By: Anna D.