Dziś zasnąć nam coraz trudniej. Powodów może być wiele. Stres, nienormowany czas pracy, siedzący tryb życia, czy brak odpowiedniej diety. Tak, czy inaczej z bezsennością należy walczyć, gdyż ma ona zasadniczy wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia. W tym wypadku jednak – im bardziej odniesiemy się do naturalnych środków, tym lepiej. Postanowiliśmy więc powiedzieć nieco więcej o najskuteczniejszych ziołach dla zdrowego snu.
Nie tylko melisa
Choć rzeczywiście melisa jest najpopularniejszym ziołem jeśli chodzi o zwalczenia nie tylko bezsenności, ale i silnego stresu. Oprócz tego naturalnym środkiem łagodzącym stres i bezsenność jest lawenda, która jak wiemy charakteryzuje się też miłym zapachem. Kolejnym czołowym ziołem w walce z bezsennością jest kozłek lekarski inaczej zwany jako waleriana. Wszystkie powyższe zioła są najbardziej skuteczne w formie naparu. W przypadku kozłka lekarskiego wspomaga także układ trawienny. A skoro o trawieniu mowa to ułatwić zasypianie może również gałka muszkatołowa, która jak wiemy przede wszystkim używana jest jako dodatek do wielu dań. Jeszcze innym ziołem, który pomoże nam spokojnie zasnąć jest szałwia – niezwykle pomocna przy łagodzeniu dolegliwości w jamie ustnej.
Co z tą melatoniną?
Melatonina jak wiemy to hormon, który w organizmie wydzielany jest przez szyszynkę. Niestety często z wiekiem, lub pod wpływem złego stylu życia naturalna melatonina zanika. Wówczas przepisuje się ją w formie tabletek bez recepty.
Zdrowy sen – im bardziej naturalny, tym lepiej
Zdrowy wypoczynek większości leży w naszych rękach. Oprócz wyżej wspomnianych ziół leczniczych warto też zadbać o maksymalną wygodę w czasie snu wskazaną chociażby dla zdrowia naszego kręgosłupa, ale i układu trawiennego, czy sercowo – naczyniowego. O wspomnianą wygodę zadbają np. poduszki ortopedyczne. By jednak spełniały swoją rolę muszą być odpowiednio dobrane. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Jeśli chodzi o wspomniane zioła to mają one wiele zalet. Przede wszystkim są bezpieczniejsze dla organizmu, nie dają skutków ubocznych. Często typowe leki farmakologiczne szybko uzależniają co powoduje, że organizm uodparnia się na nie i przestają być skuteczne.