NBG to napięciowy ból głowy. Stanowi on aż 90% wszystkich przypadków bólu głowy. Mechanizm jego powstawania nie jest do końca znany. Sugeruje się, że powoduje go stres, zmęczenie.
Jak rozpoznać napięciowy ból głowy?
Chyba każdy z nas zna napięciowy ból głowy. Jest to rodzaj bólu, który pojawia się, kiedy jesteśmy zmęczeni, przepracowani, mało spaliśmy, bądź też dieta w danym dniu była bardzo uboga,
Głównymi przyczynami napięciowego bólu głowy są:
- Stres
- Brak snu
- Zmęczenie
- Głód
- Odwodnienie
- Pogoda
Jak objawia się napięciowy ból głowy?
Najczęściej napięciowy ból głowy odczuwany jest w okolicach czoła i skroni. Zdarza się także, że obejmuje całą głowę. Dodatkowo jest on tępy, uciskający, gniotący. Trwa powyżej pół godziny. Początkowo nie jest bardzo intensywny, narasta z czasem. NBG towarzyszą także inne objawy. Są to:
- Nadwrażliwość na światło
- Chroniczne zmęczenie
- Zaburzenia snu
- Nadwrażliwość na hałas
- Brak apetytu
- Czasem pojawić się mogą nudności i wymioty
Rodzaje napięciowych bólów głowy
W zależności od ograniczmy, ale i naszego trybu życia, ataki bólu głowy mogą pojawiać się w różnych częstotliwościach. Epizody występują rzadziej aniżeli raz w miesiącu. Kiedy mamy do czynienia z bolami przewlekłymi wówczas ból nęka pacjenta nawet 15 dni w ciągu trzech miesięcy. Ataki tego typu mogą trwać bardzo długo, nawet wiele godzin.
Jak leczyć napięciowe bóle głowy?
Przede wszystkim, aby unikać napięciowych bólów głowy najważniejsze jest unikać sytuacji, w których ból się pojawia. Warto, więc:
- Regularnie się odżywiać
- Wysypiać się
- Nawadniać organizm
- Starać się ograniczyć stres
Doskonale sprawdzają się też techniki relaksacyjne. Sprawdza się także leczenie farmakologiczne. Warto przyjąć niesteroidowe leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, czy ibuprofen.