Wszystko na temat treningu brzucha

Dziecko w przedszkolu – to nie musi być płacz

Dziecko w przedszkolu – to nie musi być płacz

Dzieci to nasze największe skarby o które dbamy od pierwszych chwil ich życia. Przychodzi jednak taki czas, gdzie maluch dorasta i czas, by rozpoczął edukacje. Ta najwcześniejsza to oczywiście przedszkole. Jak się okazuje pierwszy dzień w tej placówce to nie tylko przeżycie, ale i ogromny stres zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Pierwszy dzień w przedszkolu często wiąże się z płaczem dziecka co często przyprawia jego rodziców o niemały ból głowy. W odpowiedzi na ten problem postanowiliśmy więc przybliżyć kilka sprawdzonych rad jak oswoić dziecko z przedszkolem.

Aby płacz zamienił się w radość

Współcześnie wiele przedszkoli organizuje jeszcze w okresie wakacji tzw. spotkania adaptacyjne. Zdecydowanie warto pójść na nie z dzieckiem. W ten sposób maluch nie tylko zapozna się z nowymi murami, klasą, czy korytarzami, ale będzie miał możliwość poznania się ze swoimi przyszłymi koleżankami i kolegami, a także paniami. To spowoduje, że w czasie pierwszego dnia w przedszkolu nie będzie się czuło dodatkowo onieśmielone i wyobcowane.

Bardzo ważnym czynnikiem może być wspólne kupowanie wyprawki. Przeciętny trzylatek jak wiadomo ma już swoje ulubione postacie, czy motywy z bajek. Warto wtedy pozwolić dziecku na samodzielny wybór np. przyborów plastycznych, czy torby. Będzie czuło zadowolenie, że do przedszkola zabierze to co lubi. Dobrym pomysłem jest również zabieranie ulubionej zabawki z domu.

Warto też dzielić się z dzieckiem własnymi doświadczeniami z przedszkola. Oczywiście zalecamy w tym przypadku mówienie o pozytywnych aspektach. Można np. dodać zdanie „też baliśmy się pierwszego dnia, zastanawialiśmy się jak to będzie, ale okazało się naprawdę dobrze, panie były bardzo miłe, koledzy super, a czas w przedszkolu mijał na zabawie naprawdę szybko”. Wtedy Wasza pociecha może zrozumieć, że naprawdę nie ma się czego bać. Warto też nastawić się cierpliwie na liczne pytania zadawane przez dziecko.

W czasie wakacji możesz też np. pobawić się ze swoim dzieckiem w przedszkole. Przykładowo rodzic może odgrywać role nauczyciela, a dziecko ucznia i na odwrót. Dodatkowe role uczniów mogą pełnić ulubione pluszaki, zabawki Waszego dziecka. Wychowanie dzieci przez rodziców powinno być prowadzone przez cały rok, zarówno z pomocą jednostki edukacyjnej jak i bez niej.

Najtrudniejsze są chwile pożegnań, warto więc je łagodzić. Niech żegnanie z dzieckiem nie trwa zbyt długo, ponadto powiedz mu konkretne godzinę w której po niego będziesz i staraj się dotrzymać obietnicy. Choć zdajemy sobie sprawę, że pójście dziecka do przedszkola to też stres dla jego rodziców to nie należy pokazywać maluchowi swoich emocji, gdyż to tylko dodatkowo go zdenerwuje.

Warto, by dziecko posłane do przedszkola było jak najbardziej samodzielne. Tzn. by potrafiło samo zjeść, skorzystać z toalety, umyć ręce. Oczywiście, wyjątkiem w tej sytuacji są dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami, wtedy wspomniane bariery należy omówić bezpośrednio z nauczycielem.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wielu rodziców stosuje metody tzw. „nagród na grzeczne pójście do przedszkola”. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, w tym momencie w dziecku bardzo szybko zaczyna rozwijać się postawa roszczeniowa.

By: admin